Niemal 11 tysięcy w weekend, blisko 151 tysięcy w poniedziałek (3.12)  i prawie 50 tysięcy do wtorko
ZUS podsumował pierwsze dni elektronicznych zwolnień lekarskich

Niemal 11 tysięcy w weekend, blisko 151 tysięcy w poniedziałek (3.12)  i prawie 50 tysięcy do wtorkowego  (4.12) południa – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę.

Od 1 grudnia jedyną formą, w której można wystawiać zwolnienie lekarskie jest zwolnienie elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. Przygotowanych do wystawiania zwolnień elektronicznych jest 111 tysięcy lekarzy, którzy posiadają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.  Około 98 tysięcy z nich dysponuje już certyfikatem ZUS do podpisywania e-zwolnień.

Jak informuje nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce, W pierwszy weekend powszechnego obowiązywania nowego prawa, w sobotę (1.12) oraz niedzielę (2.12) lekarze wystawili 10,7 tysięcy e-ZLA. Natomiast w poniedziałek (3.12) system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tysięcy e-ZLA. Tym samym osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań. Z tym, że wówczas w granicach 50-60 tysięcy zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe. W Małopolsce lekarze wystawili w poniedziałek (3.12)  13,5 tysięcy e-zwolnień. Do chrzanowskiego ZUS i podległych mu jednostek w Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach i Suchej Beskidzkiej wpłynęło łącznie 2,24 tysiące elektronicznych zwolnień.

Co istotne druków papierowych, które wczoraj wpłynęły w poniedziałek (3.12) do zakładu, a które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom, było jedynie 161. W Małopolsce – 17. Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą zaświadczenia o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach. ZUS będzie wyjaśniać z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawiono właśnie w takiej formie. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

Niezwykle istotny jest wzrost liczby asystentów medycznych zgłoszonych do ogólnopolskiego rejestru. Dziś jest ich 7,1 tysiąca, z czego 1,5 tysiąca dysponuje certyfikatem ZUS, który daje możliwość podpisywania e-zwolnień.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6:00 do 22:00.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.