Od 1 grudnia wystawiane są wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. W regionie Małopolski Zachod
Od dziś zwolnienia lekarskie tylko elektronicznie

Od 1 grudnia wystawiane są wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. W regionie Małopolski Zachodniej, obejmującej również powiat wadowicki aktualnie prawie 70% zwolnień wystawianych jest w formie elektronicznej.

Od soboty (1.12) zwolnienia lekarskie są wystawiane wyłącznie elektronicznie. Pacjent wychodząc od lekarza już nie dostanie charakterystycznego, zielonego druku. Elektroniczne zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie, zostanie przekazane do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pacjent nie będzie musiał fatygować się do pracodawcy, aby w terminie 7 dni dostarczyć druk zwolnienia.

Jak informuje nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce, z Do chrzanowskiego oddziału ZUS i podległych mu jednostek w Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach i Suchej Beskidzkiej, w ostatnim tygodniu wpłynęło 68,84% zwolnień w formie elektronicznej i jest to najlepszy wynik w Małopolsce i jeden z lepszych w kraju. W październiku ilość e-zwolnień w wymienionym regionie wynosiła 53,29%. W styczniu zaledwie – 8,86%. W całym województwie małopolskim stosunek e-ZLA do papierowych zwolnień wynosi obecnie 62,76% w kraju podobnie – 62,22%.

W związku z wprowadzeniem e-zwolnień, w sobotę (1.12) sale obsługi klientów we wszystkich jednostkach ZUS będą czynne do godziny 18:00. Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje też tzw. Białą sobotę (w godzinach  od 9:00 do 13:00). Lekarze mogą skorzystać z konsultacji na temat wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Będą mogli także zarejestrować profil PUE ZUS, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA i przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień. Dla medyków, którzy nie dotrą w ten dzień do oddziałów ZUS, przez cały weekend działać będzie Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00). Konsultanci infolinii ZUS  pomogą w godzinach od 8:00 do 21:00. W tych dniach obsługa będzie dotyczyć tylko kwestii związanych z e-zwolnieniami. Z kolei już od poniedziałku (3.12) Centrum Obsługi Telefonicznej w sprawach e-ZLA będzie do dyspozycji klientów w wydłużonych godzinach, tj. od 6:00 do 22:00.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.