W sobotę (17.11) ruszyło kolejne szkolenie podstawowe w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
Ruszyło szkolenie  małopolskie terytorialsów

W sobotę (17.11) ruszyło kolejne szkolenie podstawowe w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Do Terytorialnej Służby Wojskowej powołanych zostało 89 osób z całego województwa, również z powiatu wadowickiego.

Ochotników, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej, czeka intensywne szkolenie. W dniach od 17 listopada do  2 grudnia wezmą udział w 16-dniowym szkoleniu podstawowym, nazywanym popularnie „szesnastką”. Dość duży odsetek kandydatów stanowią kobiety, jednak przedstawicielki płci pięknej nie oczekują taryfy ulgowej. Wszystkich żołnierzy czeka pełen cykl szkoleniowy od podstaw. W trakcie szesnastki będą się uczyć m.in. podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej i etos swojej formacji budują w oparciu o wartości wyznawane przez swoich bohaterskich poprzedników. W szkoleniu stawiają jednak na nowoczesność, innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim rozwiązaniem, nie stosowanym dotychczas w innych rodzajach sił zbrojnych, jest m.in. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów WOT. Nowoczesne jest także uzbrojenie, a także sprzęt wojskowy, przeznaczony do szkolenia żołnierzy.

Szkolenia podstawowe i wyrównawcze żołnierzy 11MBOT odbywać się będą w oparciu o Jednostkę Wojskową w Rząsce koło Krakowa oraz garnizonowe ośrodki szkoleniowe: „Pasternik” i „Mikuszowice”. Do zabezpieczenia szkolenia wykorzystane zostaną  quady TGB 1000i LT EPS z napędem 4x4, przystosowane do jazdy w terenie, a także motocykle Kawasaki LE 650 Versys. Szkolenie ogniowe prowadzone będzie przy użyciu najnowocześniejszych karabinków polskiej produkcji MSBS Grot (5,56mm).

Żołnierze, którzy zakończą szkolenie podstawowe, po przysiędze rozpoczną służbę w 111 batalionie lekkiej piechoty w Rząsce. Uroczystość przysięgi wojskowej odbędzie się 2 grudnia na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce. Do końca roku w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowane jest przeszkolenie
ponad 400 osób. Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać społeczność lokalną i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w WOT, jest nadal aktualne. Kolejne szkolenie podstawowe dla ochotników, którzy nie służyli dotychczas w wojsku, odbędą się w terminach 1 –¬ 16 grudnia, a szkolenia wyrównawcze w terminach 24 listopada – 1 grudnia oraz 9 – 16 grudnia. W każdym miesiącu odbywają się szkolenia rotacyjne Terytorialsów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe bądź wyrównawcze
– informuje nas mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-2 #1 Krzysiek. 2018-11-20 15:19
1 grudnia rusza szesnastka dla ochotników podległych WKU w Oświęcimiu czyli tyczy się to też naszego powiatu. Podobnie ma być około 80 ludzi.
Cytować
+8 #2 AntyPisior 2018-11-20 15:59
Wojska Antkowe.. Współczuję rekrutom...
Cytować
+9 #3 olo 2018-11-20 17:58
takie wymoczki mają "pomagać cywilom"
Oni nadają się tylko kufel w barze podnieść!
to są wojska czego....???
to jest parodia wojska
idźcie lepiej orać pola bo tymi karabinkami jaja sobie odstrzelicie
Cytować
+6 #4 Szesnastki 2018-11-20 22:45
16 dni szkolenia i byłoby dobrze, jakby 16 minut na polu walki. 16-to dniowi rekruci. Śmiech i tylko śmiech. No ale jak kierowcą prezydenckiej limuzyny może być chłopczyk mający dwa lata prawo jazdy, to czy możemy się dziwić? Sami PiS-deusze!
Cytować
+7 #5 wad-bo 2018-11-20 22:59
Macierewicz dla swojego dobrego samopoczucia stworzył mięso armatnie! Z całym szacunkiem dla tych dziewcząt i chłopców - nie mają szans w starciu z zawodowcami. Żadnych szans!
Cytować
+6 #6 bezprzebaczenia 2018-11-20 23:48
"...Przeszkolen ie żołnierzy obrony terytorialnej tak, by byli w stanie stawić czoła specnazowi, to zadanie niesłychanie trudne, ale właśnie dlatego na czele nowej formacji stoją oficerowie Wojsk Specjalnych - powiedział w poniedziałek w Warszawie szef MON Antoni Macierewicz. .." / z archiwum/
Z powodzeniem stawią czoła żołnierzom Specnazu(!!!!!) . Śmiać się czy płakać?
Oprócz uzbrojenia powinni mieć na wyposażeniu różańce i gorąco się modlić aby żaden idiota nigdy ich nie wysłał do walki z zawodową armią bo skończyłoby się to rzezią tych młodych ludzi.
Cytować
+2 #7 Lol 2018-11-21 06:44
Kosy na sztorc i huuuurrraaaa.
Cytować
+2 #8 paw 2018-11-21 23:32
Nie jestem fanem Antoniego zrobił wiele złego dla Polski, ale jedna rzecz mu się udała to WOT można się z nich śmiać, ale to ludzie pełni pasji i trzeba to wykorzystać. Pamiętam jak kiedyś śmiano się ze strażaków ochotników OSP że pijaki, nieudacznicy itp. A teraz to profesjonaliści tacy sami jak zawodowcy.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.