Gmina Kalwaria Zebrzydowska podobnie jak w poprzednim sezonie grzewczym prowadzić będzie pomiary stęż
Już 12 czujników pomiaru powietrza w gminie Kalwaria

Gmina Kalwaria Zebrzydowska podobnie jak w poprzednim sezonie grzewczym prowadzić będzie pomiary stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu obejmujące teren całej gminy. W poprzednim czasie pomiarem objętych było 9 punktów, teraz  będzie ich już 12 na terenie całej gminy.

Pomiary prowadzone są przy współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (WFAiIS UJ), uruchomiła wielopunktowe pomiary stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu obejmujące teren całej gminy.  Urządzenia pomiarowe umieszczono na budynkach gminnych szkół, teraz dodatkowo pojawiły się na Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w Zespole Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej i przy Domu Ludowym w Bugaju.

Wyniki pomiarów na bieżąco można śledzić na stronie internetowej (tymoddycham.uj.edu.pl). Projekt nosi nazwę Storm&DustNet i jest realizowany w Zakładzie Doświadczalnej Fizyki Komputerowej WFAiIS UJ w Krakowie.

Warto dodać, że projekt Storm&DustNet podzielony jest na kilka etapów, pierwszy z nich został już wdrożony. Drugim krokiem będzie wzbogacenie stacji pomiarowych w dodatkowe czujniki mierzące stężenie CO2 i CO w powietrzu.

W przyszłości wyposażymy stacje pomiarowe w detektory wyładowań atmosferycznych. Prototyp detektora został już wykonany i jest obecnie w fazie testów. Sieć takich czujników pozwoli na monitorowanie on-line elektrycznej aktywności burzowej w rejonie Krakowa i okolic – informuje dr hab. inż. Zenon Nieckarz.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.