Były plany likwidacji i budowy w tym miejscu strzeżonego przejazdu kolejowego. PKP PLK zmieniły jednak
Drukuj
Nie będzie przejazdu kolejowego w Kleczy. Kolej wybuduje nowy wiadukt

Były plany likwidacji i budowy w tym miejscu strzeżonego przejazdu kolejowego. PKP PLK zmieniły jednak zdanie i mają w planach rozebranie i wybudowanie w miejsce starego nowy wiadukt w Kleczy Dolnej na drodze krajowej nr 52.

Od jakiegoś czasu trwają prace projektowe nad modernizacją linii kolejowej 117 Kalwaria Lanckorona - Wadowice - Andrychów - Bielsko, łączącą nasze miasto drogą kolejową zarówno z Bielskiem jak i z Krakowem. Obejmują one m.in. odbudowę łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, co pozwoli wyeliminować konieczność zmiany czoła pociągu i ma skrócić czas przejazdu o około 15 minut. Zaplanowano również budowę nowego przystanku osobowego w pobliżu osiedla Podhalanin/Łazówka w Wadowicach, co pozwoli polepszyć obsługę zachodniej części miasta a także remont, otrzymanego niedawno za darmo, dworca kolejowego. Najważniejszą sprawą będzie jednak likwidacja zbyt dużej ilości przejazdów kolejowych.

Były też plany i likwidacji wiaduktu w Kleczy Dolnej i zastąpienie go zautomatyzowanym przejazdem strzeżonym. Docelowo miał powstać tutaj wiadukt, tyle, że drogowy. Kolej zmieniła zdanie o czym dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelacje radnego  Sejmiku Rafała Stuglika (PiS), który zwrócił się z tą sprawą do Departamentu Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Jak się okazuje  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach trwającego postępowania przetargowego na rewitalizację linii kolejowej nr 117 na odcinku Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice do granicy województwa (etap I) planowane jest wyburzenie obecnego i wybudowanie nowego wiaduktu kolejowego w Kleczy Dolnej.

Prace mają obejmować m.in. rozbiórkę oraz budowę nowej konstrukcji, zabezpieczenie antykorozyjne nowych podpór i konstrukcji układu nośnego, montaż nowego wyposażenia obiektu wraz z systemem odwodnienia a także oczyszczenie i zabezpieczenie przyległych skarp.

Prace mają być prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków (w końcu wiadukt to mocno wiekowa konstrukcja...) i w porozumieniu z zarządcą drogi krajowej nr 52 czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Ktoś w tym banku łaskawie obsługuje?

Stowarzyszenie "Dać Szansę" hucznie otwarło swoją nową siedzibę

Żółte naklejki także na przejazdach nieczynnych linii takich jak stotrójka. Kolej broni takiego rozwiązania

Ważna informacja dla podróżujących koleją. Czasowe zmiany do rozkładu jazdy

ZUS zaprasza na Dzień Seniora