Były plany likwidacji i budowy w tym miejscu strzeżonego przejazdu kolejowego. PKP PLK zmieniły jednak
Drukuj
Nie będzie przejazdu kolejowego w Kleczy. Kolej wybuduje nowy wiadukt

Były plany likwidacji i budowy w tym miejscu strzeżonego przejazdu kolejowego. PKP PLK zmieniły jednak zdanie i mają w planach rozebranie i wybudowanie w miejsce starego nowy wiadukt w Kleczy Dolnej na drodze krajowej nr 52.

Od jakiegoś czasu trwają prace projektowe nad modernizacją linii kolejowej 117 Kalwaria Lanckorona - Wadowice - Andrychów - Bielsko, łączącą nasze miasto drogą kolejową zarówno z Bielskiem jak i z Krakowem. Obejmują one m.in. odbudowę łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, co pozwoli wyeliminować konieczność zmiany czoła pociągu i ma skrócić czas przejazdu o około 15 minut. Zaplanowano również budowę nowego przystanku osobowego w pobliżu osiedla Podhalanin/Łazówka w Wadowicach, co pozwoli polepszyć obsługę zachodniej części miasta a także remont, otrzymanego niedawno za darmo, dworca kolejowego. Najważniejszą sprawą będzie jednak likwidacja zbyt dużej ilości przejazdów kolejowych.

Były też plany i likwidacji wiaduktu w Kleczy Dolnej i zastąpienie go zautomatyzowanym przejazdem strzeżonym. Docelowo miał powstać tutaj wiadukt, tyle, że drogowy. Kolej zmieniła zdanie o czym dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelacje radnego  Sejmiku Rafała Stuglika (PiS), który zwrócił się z tą sprawą do Departamentu Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Jak się okazuje  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach trwającego postępowania przetargowego na rewitalizację linii kolejowej nr 117 na odcinku Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice do granicy województwa (etap I) planowane jest wyburzenie obecnego i wybudowanie nowego wiaduktu kolejowego w Kleczy Dolnej.

Prace mają obejmować m.in. rozbiórkę oraz budowę nowej konstrukcji, zabezpieczenie antykorozyjne nowych podpór i konstrukcji układu nośnego, montaż nowego wyposażenia obiektu wraz z systemem odwodnienia a także oczyszczenie i zabezpieczenie przyległych skarp.

Prace mają być prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków (w końcu wiadukt to mocno wiekowa konstrukcja...) i w porozumieniu z zarządcą drogi krajowej nr 52 czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Busy ze Stryszowa i Lanckorony do Krakowa już nie pojadą

Przed wyborami jak zwykle wraca temat BDI. Jest nowy termin

Ruszyła zbiórka na odbudowę wytrutej pasieki w Wysokiej. Jest też nagroda za podanie sprawcy

Jest kolejny przetarg na remont linii 117. Będzie robiona po kawałku

Andrychów hucznie uczci otwarcie nowego basenu