Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking wykorzystania dotacji unijnych prz
Jest ranking pozyskiwania unijnych dotacji przez samorządy. Jak wypadły nasze gminy?

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017. Jak wypadły gminy z powiatu wadowickiego?

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało kolejny ranking samorządów. Tym razem wzięto pod uwagę wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017. Jak wypadły gminy z powiatu wadowickiego?

Najlepiej gmina Spytkowice, w której w przeliczeniu na jednego mieszkańca pozyskano 389,35 złotych. Całkiem nieźle radzi sobie też gmina Tomice z kwotą 234,32 złotych a także gmina Mucharz z kwotą 212,76 złotych. Z 10 gmin powiatu najsłabiej wypadła gmina Wadowice (14,92 złotych w przeliczeniu na mieszkańca.

Ranking dotyczy dotacji ROZLICZONYCH w latach 2014-17. Dotyczy więc właściwie wyników osiągniętych przez poprzednią burmistrz Wadowic – tłumaczy słaby wynik gminy burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Warto też dodać, że w wielu gminach regionu inwestycje z unijnych dotacji są jeszcze realizowane lub dopiero będą w najbliższej przyszłości, bo gminy mają zapewnione ich finansowanie. Te inwestycje  nie zostały jeszcze rozliczone, a więc nie są ujęte w rankingu.

Ranking gmin z powiatu wadowickiego pod względem wykorzystania dotacji unijnych w latach 2014–2017 (pełny ranking TUTAJ):

Spytkowice 389,35 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Tomice 234,32 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Mucharz 212,76 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Stryszów 177,77 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Brzeźnica 168,18 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Wieprz 160,41 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Kalwaria 117,53 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Lanckorona 88,65 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Andrychów 67,29 zł w przeliczeniu na mieszkańca
Wadowice 14,92 zł w przeliczeniu na mieszkańca

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik w całości poświęcony samorządom. Jest tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy i dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych Jednostek Samorządu Terytorialnego.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+26 #1 Max 2018-10-09 22:49
Liczby same za siebie mówią i ranking co innego a biuletyn wyborczy klinowskiego całkiem co innego. I gdzie to super miejsce powiatu ... To proszę powiedzieć od kiedy klinowski rządzi w mieście jeśli on twierdzi że to nie jego wina jeśli ranking jest od 2014-2017 .Aha to klin rządził tylko w tym roku 2018??????.On żyje w całkiem innej czasoprzestrzen i.A gdyby wynik był lepszy to byłaby jego zasługa.Ale to 14 zł to robi wrażenie coś wspaniałego ...
Cytować
+23 #2 Ekonomik 2018-10-09 22:53
Burmistrz nawet jak śpi to kłamie. Proszę sobie zobaczyć na wykres opublikowany na oficjalnym profilu dotyczący zadłużenia i wyniku finansowego. Wynika z niego, najogólniej mówiąc, że poza 2017 rokiem, to w zasadzie pod kątem efektywności zarządzania publicznym groszem to najefektywniejs ze były lata poprzedzające kadencję obecnego włodarza. Nie dajcie się nabijać w butelkę.
Cytować
+20 #3 Max 2018-10-09 22:53
Ciekawe czy wójt Tomic i Spytkowic też mówią że to zasługa poprzedniej władzy a nie ich ...że to nie oni...
Cytować
+22 #4 Lolo 2018-10-09 22:58
Cytuję Max:
Liczby same za siebie mówią i ranking co innego a biuletyn wyborczy klinowskiego całkiem co innego. I gdzie to super miejsce powiatu ... To proszę powiedzieć od kiedy klinowski rządzi w mieście jeśli on twierdzi że to nie jego wina jeśli ranking jest od 2014-2017 .Aha to klin rządził tylko w tym roku 2018??????.On żyje w całkiem innej czasoprzestrzeni.A gdyby wynik był lepszy to byłaby jego zasługa.Ale to 14 zł to robi wrażenie coś wspaniałego ...


Klinowski jak ma dobrą notę w rankignu za 2014-2017 to chwali się że to jego zasługa. A jak ma złą za ten sam okres, to wina Filipiakowej. Kłamca pospolity, wstrętny. Kocicho mógłby od niego korepetycje z cynizmu, kłamania brać długo.
Cytować
+17 #5 Lolo 2018-10-09 23:00
Minusujcie wyborcy Klina. Jesteście tacy sami jak ten którego wybieracie. Tępi jak młoty. Nie umiecie nawet czytać ze zrozumieniem więc wierzycie we wszystko co wam wciska fircyk.
Cytować
+16 #6 Zeonon+ 2018-10-09 23:01
Przecież wyborcy klinowskiego to głównie ci co ledwo dopiero gimnazjum skończyli. On do ludzi na swoim poziomie przemawia :D
Cytować
+16 #7 Filigranowa# 2018-10-09 23:04
Słyszałam taką opinię, że Pan doktor Klinowski poszedł do polityki, bo był bardzo miernym naukowcem. Prawda to ?
Cytować
+16 #8 Max 2018-10-09 23:08
Już w szkole podstawowej uczą dzieci liczyć i mówią im że liczby nie kłamią,i trzeba umieć liczyć to podstawa do wszystkiego .
Cytować
-6 #9 Bella 2018-10-09 23:22
Zeononkowi pasy trzeba zapiąć bo ma atak schizmy podpisywać się moźesz jak chcesz #7,8,9
Cytować
+2 #10 Zeonon+ 2018-10-09 23:28
#7,8,9 czyli Ty też ? Hurra. I niech ktoś powie, że zwolennicy klina to nie tepaki.
Cytować
+17 #11 Co za gość!! 2018-10-09 23:46
Klinowski, człowieku bardziej żałosny, niż śmieszny.. Jakby ranking wypadł pozytywnie, to "MOJA ZASŁUGA, MOJA, NAJMOJSZA!!!", a jak wypada źle, to oczywiście "TO WSZYSTKO PRZEZ FILIPIAK".
Z jego wypowiedzi wynika, że biedak rządził tylko przez niecały jeden, 2018 rok.. Na szczęście będzie to już tylko 2tyg, a potem bye bye. Idą po ciebie..

TEN WYNIK TO KPINA! Czysta kpina..
Cytować
+11 #12 Zeonon+ 2018-10-09 23:51
Bo Klinowski to pajac i tyle. Strasznie się odgrażał 4 lata temu, że koncertów robił nie będzie. A całe 4 lata przeimprezował i wszystko przepuścił na imprezki. Tylu pikników, koncercików i innego szajsu to dawno nie było. A organizowany przez niego, rzekomo chrześcijański, festiwal okazał się kompletną klapą, bo nikt się nie da nabrać na takie zagrywki. Nigdy nie myśałem ze to powiem ale za Filipiakowej było lepiej.
Cytować
+11 #13 wow 2018-10-10 00:13
Mateuszku zajaraj sobie i idź zderzyć się ze ścianą. Durniejszych tłumaczeń dawno nie słyszałem. Pewnie jak go z UJ wywalą to też Filipiakowej wina bęzie. Co za bezmózgie stworzenie.
Cytować
-14 #14 czis 2018-10-10 01:48
o to co pisze w rankingu.
Cytat:
Tegoroczny ranking obejmuje wydat￾ki finansowane przez dotacje unijne
w  latach 2014–2017. Obejmujemy
więc nim okres od formalnego roz￾poczęcia nowej perspektywy finanso￾wej 2014–2020, choć oczywiście ta￾kie ścisłe rozgraniczenie środków po￾chodzących z  kolejnych programów
operacyjnych nie jest możliwe. W la￾tach 2014–2015 dominowały wydatki
związane z kończonymi i rozliczany￾mi w tym okresie przedsięwzięciami
realizowanymi w ramach budżetu na
lata 2007–2013.
Płaski w końcu opisał prawdę jak to było za poprzednia burmistrz Filipiak :)
Cytować
-4 #15 mieszkaniec 2018-10-10 08:17
Cytuję Zeonon+:
Bo Klinowski to pajac i tyle. Strasznie się odgrażał 4 lata temu, że koncertów robił nie będzie. A całe 4 lata przeimprezował i wszystko przepuścił na imprezki. Tylu pikników, koncercików i innego szajsu to dawno nie było. A organizowany przez niego, rzekomo chrześcijański, festiwal okazał się kompletną klapą, bo nikt się nie da nabrać na takie zagrywki. Nigdy nie myśałem ze to powiem ale za Filipiakowej było lepiej.

Właśnie tacy ludzie jak Ty są najbardziej irytujący. Słowem wstępu- nie jestem wyborcą Klinowskiego. Obrażasz ludzi kierując się swoimi wyimaginowanymi stereotypami, ciekaw jestem dlaczego to TY nie jesteś burmistrzem?
Cytować
+11 #16 Max 2018-10-10 08:42
Pytam co z ul Graniczną kiedy będzie skonczona tam stoją maszyny budowlane i nic się nie zmienia... Pomocy!!! Szczyt głupoty obciachu i ignorancji
Cytować
+6 #17 widz 2018-10-10 09:09
Widać, że w naszym powiecie są włodarze, którzy są dobrymi gospodarzami i bez politykowania dbają o swoje gminy. Po prostu pracują.

A Klinowski od samego początku bawi się w naszej gminy za nasze pieniądze.
Cytować
+9 #18 ja 2018-10-10 09:18
klinu sie broni a sam sie zatapia:
"Ranking dotyczy dotacji ROZLICZONYCH w latach 2014-17. Dotyczy więc właściwie wyników osiągniętych przez poprzednią burmistrz Wadowic – tłumaczy słaby wynik gminy burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski."

Czyli sam przyznal się że za lata jego KADENCJI 2015-2017 nie rozliczyl zadnej swojej dotacji.... przez 3 lata!!!!!

no tak,jak wymysla sie pomysly z tylka typu woonerf ktorego malo kto chce, park za maspexem, jakies park and ride ktory nic nie da i nawet budowac tego nie chca to glupie pomysly ida jak po grudzie.

btw. wiecie ze w choczni jest welki LED z filmem wyborczy klinowskiego oraz duzy banner z drugiej strny?

A wieeecie do kogo naleza te grunty? Do Barledy - tak tej hipermarketow w choczni.

na tych dzialkach sa fajne pozakladane hipoteki: BARLEDA LIMITED z londynu, ZAMBEZI COOERATIV. na ponad 10 mln zł.

komu tak zalezy na postawieniu tam ego hipermarketu i dobiciu rynku malych sklepow w powiecie?
Cytować
+8 #19 jbrynkus 2018-10-10 09:44
Jeżeli są takie nadwyżki w budżecie - takie ogromne środki pozyskane - to się pytam - gdzie chodniki po wsiach, wodociągi i kanalizacja, wyremontowane ulice w mieście(Krasińs kiego) , nowe oświetlenia - niektóre mają ponad 25 lat, parkingi - nie ma się czym chwalić. Jeśli jest faktycznie nadwyżka - nie kreatywna księgowość, to brak tych rzeczy świadczy o lenistwie Klinowskiego, o braku całościowego spojrzenia na gminę
Cytować
-5 #20 @jbrynkus 2018-10-10 11:28
Józek spodobała ci się władza, ale nic z tego bo ty się nie nadajesz nawet na sołtysa, piszesz bzdury i tyle, a ludzie w Wadowicach cię nie chcą
NIE DLA BRUNATNYCH WADOWIC I K15
Cytować
+4 #21 Gregory Hałs 2018-10-10 12:27
#20 Ty sam jesteś brunatny od kłamstw Klinowskiego. Niech zgadnę, pewnie wszystko czego ci do życia trzeba to rowerek, plecaczek i zioło.
Cytować
+5 #22 dron 2018-10-10 12:45
Dyrektywa od "lubnałerowskic h i szetynowskich" nowoczesnych popaprańców była taka,nie uruchamiać żadnych dotacji unijnych,blokow ać 500+ mieszkanie +,oskarżać rząd o niegospodarność i szykować dla "pisowców" miejsca w kryminałach.... To co się dziwicie, wykonywano polecenia opozycji sumiennie i mamy to co mamy.
Cytować
-2 #23 Bolesław Kot 2018-10-10 14:01
Żenujące są aroganckie wpisy, pełne prostactwa, niekompetencji i jadu, skierowane przeciwko obecnemu burmistrzowi.
Czy ci ludzie są złośliwi czy/lub cyniczni trudno dociekać. Wyjaśnię o co mi chodzi. Zanim jest możliwe wykorzystanie środków unijnych trzeba się o nie postarać. Oczywiście te starania trwają. Jeśli się już pozyska środki to trzeba dopracować program ich zagospodarowani a. Potem potrzebny jest przetarg, potem przygotowanie i realizacja. Uważam, że trzeba co najmniej trzech lat, aby przystąpić do rozpoczęcia robót. Zatem to, że UM Wadowice jest na końcu beneficjentów środków unijnych w latach 2015 - 2017 to raczej efekt "zaradności" i "inicjatyw" ekipy Ewy Filipiak i S. Kotarby. Bardzo mi to przypomina "starania" tejże ekipy o rozbudowę szpitala. Obszernie opisałem to w dwu sążnistych publikacjach ( pod tytułem "Kto Zaszkodził Wadowickiemu Szpitalowi"), chyba 4 lata temu. Pan Klinowski nie zmarnował swojej kadencji. Ma zagwarantowane ponad 90 mln zł ze środków unijnych. Szkoda byłoby gdyby obecny burmistrz nie został wybrany na kolejną kadencję i ktoś inny zbierałby laury za to co przygotował M. Klinowski.
Bolesław Kot
Cytować
+10 #24 Fakty 2018-10-10 14:23
Cytuję Bolesław Kot:
Żenujące są aroganckie wpisy, pełne prostactwa, niekompetencji i jadu, skierowane przeciwko obecnemu burmistrzowi.
Czy ci ludzie są złośliwi czy/lub cyniczni trudno dociekać. Wyjaśnię o co mi chodzi. Zanim jest możliwe wykorzystanie środków unijnych trzeba się o nie postarać. Oczywiście te starania trwają. Jeśli się już pozyska środki to trzeba dopracować program ich zagospodarowania. Potem potrzebny jest przetarg, potem przygotowanie i realizacja. Uważam, że trzeba co najmniej trzech lat, aby przystąpić do rozpoczęcia robót. Zatem to, że UM Wadowice jest na końcu beneficjentów środków unijnych w latach 2015 - 2017 to raczej efekt "zaradności" i "inicjatyw" ekipy Ewy Filipiak i S. Kotarby. Bardzo mi to przypomina "starania" tejże ekipy o rozbudowę szpitala. Obszernie opisałem to w dwu sążnistych publikacjach ( pod tytułem "Kto Zaszkodził Wadowickiemu Szpitalowi"), chyba 4 lata temu. Pan Klinowski nie zmarnował swojej kadencji. Ma zagwarantowane ponad 90 mln zł ze środków unijnych. Szkoda byłoby gdyby obecny burmistrz nie został wybrany na kolejną kadencję i ktoś inny zbierałby laury za to co przygotował M. Klinowski.
Bolesław Kot


Człowieku zobacz na FAKTY są ogólnie dostępne w internecie !!!

1. "Największa wpłata na kampanię komitetu burmistrza to 10.000 złotych, które przekazała Maria Głuch z Myślachowic koło Trzebini."

2. "Remont i odnowa Parku Miejskiego w Wadowicach ma kosztować 9,9 mln złotych. Urząd Miasta zdecydował o wybraniu w przetargu najdroższej oferty firmy Krisbud z Trzebini."

3. Jak czytamy na stronie Krisbud:
"Rok 1997 – powstaje Firma Budowlana KRISBUD założona przez mgr inż. Krzysztof Głuch która jest kontynuatorką firmy EKODOM S.C powstałej w 1992r."To te same nazwiska, teren i koszt przetargu NAJDROŻSZY !!!


WIDZISZ PROBLEM ???
Cytować
-9 #25 nie - dla lalusia 2018-10-10 14:29
No to broń nas Boże od filipiakowskieg o nasienia - Bartusia
Cytować
+8 #26 UE 2018-10-10 14:49
najtańszą kostkę wybierali na rynek są efekty ? są nie zawsze najlepsze co najtańsze
Cytować
-8 #27 prawdziwy wow 2018-10-10 14:56
pod 13- to nie wow.ja głosuję na obecnego burmistrza .
Cytować
-2 #28 פֿאָלקס שטימע 2018-10-10 15:46
Cytuję Fakty:
Człowieku zobacz na FAKTY są ogólnie dostępne w internecie !!!


W "internecie" można też przeczytać, że Ziemia jest płaska.
Zmień portal albo poszukaj rozumu. :P
Cytować
+7 #29 replika do pan B Kot 2018-10-10 16:11
Pan Bolesław Kot – oczywiście tak nie jest jak Pan pisze, ten ranking dokładnie odnosi się do kadencji burmistrza Klinowskiego i chodzi w nim o środki pozyskane, a nie o rozpoczęte inwestycje. Zresztą sam burmistrz może się bronić przed tymi zarzutami, wystarczy, że opublikuje podpisane umowy na realizację projektów i wszystko stanie się jasne. Ale w Pana komentarzu uderzyły mnie inny problem i na nim się skupię. Twierdzi Pan iż burmistrzowi nalezą się laury za Jego pracę na rzecz mieszkańców. I to jest ten fałszywy pogląd, z którym należy walczyć i to we wszystkich aspektach życia społecznego. Każdy burmistrz jest wynajętym menadżerem do określonych zadań, realizowanych przez określony czasy. Wynajęty za Jego zgodą, a nawet patrząc na ilość kandydatów w tym konkursie, zgodą popartą silną motywacją wygrania w tej rywalizacji. Otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie oraz narzędzia do jej wykonania. W przypadku tego burmistrza narzędzia nawet ponadstandardow e, czyli swojego zastępcę. Mieszkańcy nie są winni nic poza tym, co zostało zapisane w kontrakcie, szczególnie, że wynagrodzenie wypłacali z góry.
Cytować
+10 #30 dron 2018-10-10 16:37
Miasto , miało by więcej na koncie gdyby udało się magistratowi sprzedać "śmietnisko".Ca łe szczęście ,że udało się tę podejrzaną inicjatywę zablokować.
Cytować
-5 #31 @fakty AA maliny 2018-10-10 16:41
Kazek przestañ bredziç,ale co sié dziwiić przecież mózg się nie regeneruje
Cytować
-4 #32 Bolesław Kot 2018-10-10 18:30
Cytuję replika do pan B Kot:
Pan Bolesław Kot – oczywiście tak nie jest jak Pan pisze, ten ranking dokładnie odnosi się do kadencji burmistrza Klinowskiego i chodzi w nim o środki pozyskane, a nie o rozpoczęte inwestycje. Zresztą sam burmistrz może się bronić przed tymi zarzutami, wystarczy, że opublikuje podpisane umowy na realizację projektów i wszystko stanie się jasne. Ale w Pana komentarzu uderzyły mnie inny problem i na nim się skupię. Twierdzi Pan iż burmistrzowi nalezą się laury za Jego pracę na rzecz mieszkańców. I to jest ten fałszywy pogląd, z którym należy walczyć i to we wszystkich aspektach życia społecznego. Każdy burmistrz jest wynajętym menadżerem do określonych zadań, realizowanych przez określony czasy. Wynajęty za Jego zgodą, a nawet patrząc na ilość kandydatów w tym konkursie, zgodą popartą silną motywacją wygrania w tej rywalizacji. Otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie oraz narzędzia do jej wykonania. W przypadku tego burmistrza narzędzia nawet ponadstandardowe, czyli swojego zastępcę. Mieszkańcy nie są winni nic poza tym, co zostało zapisane w kontrakcie, szczególnie, że wynagrodzenie wypłacali z góry.

Z tchórzami, nie mającymi odwagi podpisać się nie polemizuję.
Bolesław Kot
Cytować
+3 #33 replika do pan B Kot 2018-10-10 18:41
Oczywiście, że z anonimami się nie polemizuje, wystarczy, że odniesie się Pan do postawionych tez. Chyba, że to Pańskie oświadczenie ma przykryć brak kompetencji i wiedzy do ich obalenia.
Cytować
-2 #34 dert 2018-10-10 18:57
Cytuję Bolesław Kot:
Żenujące są aroganckie wpisy, pełne prostactwa, niekompetencji i jadu, skierowane przeciwko obecnemu burmistrzowi.
Czy ci ludzie są złośliwi czy/lub cyniczni trudno dociekać. Wyjaśnię o co mi chodzi. Zanim jest możliwe wykorzystanie środków unijnych trzeba się o nie postarać. Oczywiście te starania trwają. Jeśli się już pozyska środki to trzeba dopracować program ich zagospodarowania. Potem potrzebny jest przetarg, potem przygotowanie i realizacja. Uważam, że trzeba co najmniej trzech lat, aby przystąpić do rozpoczęcia robót. Zatem to, że UM Wadowice jest na końcu beneficjentów środków unijnych w latach 2015 - 2017 to raczej efekt "zaradności" i "inicjatyw" ekipy Ewy Filipiak i S. Kotarby. Bardzo mi to przypomina "starania" tejże ekipy o rozbudowę szpitala. Obszernie opisałem to w dwu sążnistych publikacjach ( pod tytułem "Kto Zaszkodził Wadowickiemu Szpitalowi"), chyba 4 lata temu. Pan Klinowski nie zmarnował swojej kadencji. Ma zagwarantowane ponad 90 mln zł ze środków unijnych. Szkoda byłoby gdyby obecny burmistrz nie został wybrany na kolejną kadencję i ktoś inny zbierałby laury za to co przygotował M. Klinowski.
Bolesław Kot

:):):)
Cytować
+1 #35 lASKA 2018-10-11 06:29
noi wreszcie wiem - w czyim interesie działała, albo tez czyim narzędziem była Łaski - Klinowskiego. Nawet jak dostał w twarz, to było to ukartowane przez niego - wiedział, ze kobieta jest emocjonalnie labilna i liczył się z tym. Najważniejsze, że jego nazwisko się utrwalało. Taki jest "nasz" burmistrz kochany, jak kiedyś mówiła kandydatka na radną z opozycyjnego ??? komitetu.
Cytować
0 #36 Celinda 2018-12-12 19:54
You desire a company that charges a reasonable rate. Ought to will specialize in either residential or business interior design though.
These kind of are then kiln baked generate the flooring tiles.


Feel free to visit my website; interior design examples: http://www.thething.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=stonebridgefarm.com%2Freports%2Flog.refs.html
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.