W związku z planami kolei związanych z zamknięciem na kłódkę kilkadziesiąt najbardziej niebezpiecz
Kolej likwiduje przejazdy w gminie Wadowice. Magistrat organizuje spotkanie dla mieszkańców

W związku z planami kolei związanych z zamknięciem na kłódkę kilkadziesiąt najbardziej niebezpiecznych przejazdów w powiecie bądź ich likwidacji, Urząd Miejski w Wadowicach zaprasza właścicieli gruntów i posesji na spotkanie.

Na całej, liczącej prawie 60 km linii kolejowej nr 117, łączącej Bielsko z Kalwarią Zebrzydowską Lanckoroną i przechodzącą przez powiat wadowicki i Wadowice, jest aż 158 przejazdów kolejowych w tym 19 kategorii "A", 3 kategorii "B", 15 kategorii "C", 105 kategorii "D" oraz 7 kategorii "E" i 6 kategorii "F".

Spora ich część to niebezpieczne przejazdy niestrzeżone, zaopatrzone jedynie w tzw. krzyż świętego Andrzeja i znak STOP. To właśnie na nich dochodzi najczęściej do wypadków i kolizji samochodów z pociągami. Kolej kilka miesięcy temu poinformowała, że część najbardziej niebezpiecznych przejazdów kategorii "E" i "F"  głównie na drogach prywatnych i gminnych, zostanie zlikwidowana bądź zamknięta. Wszystko to w związku z poprawą bezpieczeństwa i zwiększenia prędkości poruszających się pociągów w związku z planowaną rewitalizacją linii.

Proces już się rozpoczął. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu poinformowały o wszczęciu procedur przekwalifikowania przejazdów kolejowych na linii kolejowej nr 117 z kategorii "C" i D" do kategorii "F". To oznacza, że taki przejazd będzie wyposażony w rogatki stale zamknięte na kłódkę otwieraną klucze, otwieraną w razie potrzeby przez użytkownika przejazdu. Korzystanie z nich jest możliwe na podstawie zawartej umowy pomiędzy właścicielem czy zarządcą linii a użytkownikiem przejazdu.

W praktyce oznacza to zamknięcie kilkudziesięciu przejazdach kolejowych w powiecie wadowickim na linii kolejowej nr 117 w Barwałdzie Górnym, Barwałdzie Dolnym, Kleczy Górnej, Kleczy Dolnej, Wadowicach, Choczni czy Kalwarii Zebrzydowskiej w związku z planowaną rewitalizacją tej linii. Sprawa dotyczy też przejazdów kolejowych w miejscowościach Podolany, Leńcze, Przytkowice czy Zebrzydowice na linii kolejowej nr 97.

W związku z planami kolei, Urząd Miejski w Wadowicach zaprasza właścicieli gruntów oraz posesji z gminy Wadowice, korzystających z przejazdów kolejowych na spotkanie z przedstawicielami PKP. Odbędzie się ono w czwartek (11.10) o godzinie 11:00 w sali sesyjnej magistratu (pokój nr 19).

Celem spotkania będzie omówienie problematyki związanej z przekwalifikowaniem przejazdów do kategorii "F" lub ich likwidacji oraz przejęciem przez gminę Wadowice działek zajętych pod drogi wewnętrzne, na których zlokalizowane są przejazdy kolejowe przeznaczone do likwidacji. Zapraszamy właścicieli gruntów zajętych pod drogi oraz wszystkich zainteresowanych tematyką spotkania – informuje burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 dert 2018-10-09 13:06
Kolej zobowiazana jest do zrobienia dróg jak zamknie przejazd .Czyli po co ludzie? szlabany ,przejazdy przez tory powstał i sa naniesione na mape.Mogą zlikwidowac te które ktoś samowolnie zrobił.
Cytować
+2 #2 ha 2018-10-09 19:59
już dawno powinni polikwidować niektóre przejazdy odległość miedzy nimi nawet nie ma 100 metrów albo za przejazdem jest płot lub krzaki tak zwane przejazdy ślepe co prowadzą nie wiadomo gdzie zostawić tylko te co są potrzebne a resztę rozebrać ciekawe czy gminy jak przejmą grunty pod drogi to będą je utrzymywać za chwilę wszyscy co mają dojazdy do pól czy lasu oddadzą grunty i niech gminy utrzymują drogi nawet w tych miejscach gdzie nie przebiega linia kolejowa
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.