Kolej chce zamknąć na kłódkę kilkadziesiąt najbardziej niebezpiecznych przejazdów w powiecie. 1 pa
Kolej zamknie na kłódkę kilkadziesiąt przejazdów kolejowych w powiecie wadowickim

Kolej chce zamknąć na kłódkę kilkadziesiąt najbardziej niebezpiecznych przejazdów w powiecie. 1 października zostaną one przekwalifikowane do kategorii "F", użytku niepublicznego, a korzystanie z nich będzie wymagało umowy z zarządcą linii.

Na całej, liczącej prawie 60 km linii kolejowej nr 117, łączącej Bielsko z Kalwarią Zebrzydowską Lanckoroną i przechodzącą przez powiat wadowicki i Wadowice, jest aż 158 przejazdów kolejowych w tym 19 kategorii "A", 3 kategorii "B", 15 kategorii "C", 105 kategorii "D" oraz 7 kategorii "E" i 6 kategorii "F".

Spora ich część to niebezpieczne przejazdy niestrzeżone, zaopatrzone jedynie w tzw. krzyż świętego Andrzeja i znak STOP. To właśnie na nich dochodzi najczęściej do wypadków i kolizji samochodów z pociągami. Kolej kilka miesięcy temu poinformowała, że część najbardziej niebezpiecznych przejazdów kategorii "E" i "F"  głównie na drogach prywatnych i gminnych, zostanie zlikwidowana bądź zamknięta. Wszystko to w związku z poprawą bezpieczeństwa i zwiększenia prędkości poruszających się pociągów w związku z planowaną rewitalizacją linii.

Proces już się rozpoczął. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu poinformowały o wszczęciu procedur przekwalifikowania przejazdów kolejowych na linii kolejowej nr 117 z kategorii "C" i D" do kategorii "F". To oznacza, że taki przejazd będzie wyposażony w rogatki stale zamknięte na kłódkę otwieraną klucze, otwieraną w razie potrzeby przez użytkownika przejazdu. Korzystanie z nich jest możliwe na podstawie zawartej umowy pomiędzy właścicielem czy zarządcą linii a użytkownikiem przejazdu.

W praktyce oznacza to zamknięcie kilkudziesięciu przejazdach kolejowych w powiecie wadowickim na linii kolejowej nr 117 w Barwałdzie Górnym, Barwałdzie Dolnym, Kleczy Górnej, Kleczy Dolnej, Wadowicach, Choczni czy Kalwarii Zebrzydowskiej w związku z planowaną rewitalizacją tej linii. Sprawa dotyczy też przejazdów kolejowych w miejscowościach Podolany, Leńcze, Przytkowice czy Zebrzydowice na linii kolejowej nr 97.

W przypadku braku zgłoszeń potencjalnych użytkowników, zakład rozpocznie procedurę likwidacji przejazdu kolejowego od 1 października tego roku. Wszelkie informacje można uzyskać w Zakładzie Linii Kolejowych w Nowym Sączu, adres: ulica Kolejowa 27, 33-300 Nowy Sącz (I piętro, pokój nr 3) lub pod numerem telefonu  018 535 23 41.

Ogłoszenia kolejowe związane z planowanym zamknięciem przejazdów zbulwersowała niektórych mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska. Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do konsultacji w tej sprawie i wypracowania wspólnego stanowiska z koleją.


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-9 #1 józeq 2018-09-12 16:58
Zeby Klinowski mógł swobodnie pop...lać drezyną do krakowa ?
Cytować
+9 #2 Haha 2018-09-12 19:05
Przestańcie głupoty pisać że na polnych przejazdach dochodzi do kolizji samochodów z pociągiem po niektórych to nawet zajac nie przejdzie za cały rok gdzie w normalnym państwie jest przejazd za przejazdem co 200 metrów rzeki po miejscowościach też dzielą ale jakoś nie ma mostów co kawałek i jakość wszyscy dojdą tylko w Polsce jak zwykle jest problem ciekawe jak bym korzystał z jednych dróg prywatnych to pewnie bym dostał ochrzan od właściciela
Cytować
+3 #3 Juras 2018-09-12 19:36
Zamknijcie tak aby ta krowa soltysowa nie mogla dojechać do domu.zB3d
Cytować
+4 #4 dert 2018-09-12 22:51
kolej budując tory czyli jak dawno nazywali streke podzieliła pola ludności i dlatego mogli budować ale zobowiazała się do zrobienia przejazdów by uzytkownicy mogli swobodnie dojechac do pol.Teraz po latach robia ludzi w balona .
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.