Od 1 września tego roku  renta socjalna jest wyższa o ponad 19%, niż do tej pory. Świadczenie wypła
ZUS podwyższa rentę socjalną

Od 1 września tego roku  renta socjalna jest wyższa o ponad 19%, niż do tej pory. Świadczenie wypłacane przez ZUS wzrosło z 865,03 zł brutto do 1029,80 zł brutto. Chrzanowski oddział ZUS , pod który podlega również powiat wadowicki, wypłaca renty socjalne 4,6 tys. osób.

Nowe przepisy podnoszą rentę socjalną do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zmiany weszły w życie od 1 września, ale obowiązują od 1 czerwca. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych razem z rentą w podwyższonej wysokości będzie wypłacał trzymiesięczne wyrównanie.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy. Niezdolność ta musi powstać przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna ma rekompensować brak możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego, który spowodowała całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+12 #1 ext 2018-09-05 16:58
I za to da się przeżyć i zatrudnić opiekuna?
Cytować
+3 #2 50 2018-09-06 15:28
ja po 30 latach pracy będę mieć to samo --- i jak z tym przeżyciem?
Cytować
0 #3 Monika 2018-09-06 17:04
Dobrze; że ustawodawca wprowadził w życie zmienione zapisy ustawy. Jednak wypłacana przez ustawodawcę z dniem 1 września 2018 r renta socjalna w kwocie 1.029 zlotych i tak jest 3 - krotnie niższa niż renta socjalna wypłacana za granicą. Np. osoba niepełnosprawna przebywająca za granicą z tytułu niezdolności do pracy wypłacane ma przez ustawodawcę świadczenie w wysokości ok. 4.000 zlotych. W Polsce świadczenia socjalne w dalszym ciągu są bardzo niskie ... .
Cytować
0 #4 Anita 2018-09-07 11:22
Renta socjalna to jalomuzna opłaci się rachunki leki a nawet na zupę hinska nie starczy to z czego człowiek ma żyć jak mu nic nie zostanie i musi jeszcze wychować dziecko małe niemoze iść do pracy
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.