Od czerwca informacje z żółtych naklejek na przejazdach kolejowych umożliwiły prawie 200 reakcji. W
Drukuj
Kolejowe naklejki zapobiegły tragediom na przejazdach

Od czerwca informacje z żółtych naklejek na przejazdach kolejowych umożliwiły prawie 200 reakcji. W 9 przypadkach zapobiegło to tragediom. PKP PLK S.A. podczas wakacji przeprowadzały 500 akcji, były filmy, ulotki plakaty promujące bezpieczne zachowania na przejazdach.

To były pierwsze wakacje z dodatkowymi informacjami w formie żółtych naklejek na wszystkich 14 tysiącach przejazdach kolejowo – drogowych w Polsce. Do czerwca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały przejazdy specjalnymi żółtymi naklejkami. Informacje umieszczone są na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Żółte naklejki mają trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”.

Co ciekawe, kolej oznakowała również przejazdy na nieczynnych bądź wyłączonych z ruchu liniach kolejowych, takich jak odcinek linii nr 103 między Wadowicami a Spytkowicami. Ostatni raz pociąg przejechał tędy kilka lat temu, a obecnie, ze względu na ubytek torów, jest to to już niemożliwe... Oznakowanie jednak jest.

Od czerwca z alarmowego połączenia na numer 112 i wykorzystania danych umieszczonych na żółtej naklejce skorzystano 187 razy. W 9 przypadkach kolejarze wstrzymali ruch pociągów.  Zapobiegło to tragediom w kilku przypadkach. O ratującej życie akcji #ŻółtaNaklejkaPLK przypomina ponad 300 dodatkowych banerów i kilka tysięcy plakatów. To także tysiące ulotek oraz spoty filmowe i radiowe PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dodatkowe informacje na przejazdach kolejowo-drogowych mogą uratować życie.

W ostatni wakacyjny piątek (31.08) kolejarze zorganizowali na dziesiątkach przejazdów w całym kraju akcję „Bezpieczny piątek”. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i policji przypominali, instruowali i kontrolowali kierowców na skrzyżowaniach toru i drogi.

Podczas 11 wakacyjnych piątków było 495 akcji na przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce. Dodatkowe materiały edukacyjne zostały przekazane 40 tysiącom kierowców, i pieszym.  W akcjach PLK prawie 800 kierowców zostało pouczonych, w tym 113 otrzymało mandat za niebezpieczne zachowanie na przejeździe. 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niebezpiecznych zachowań kierowców.

W lipcu i sierpniu na wszystkich 14 000 przejazdów kolejowo-drogowych były 52 zdarzenia. Kierowcy popełniali te same błędy: ignorowali znak STOP oraz czerwone światła nakazujących bezwzględne zatrzymanie się, wjazdy pod opadające rogatki, omijanie slalomem półrogatek i zbyt szybka jazda powodująca taranowanie zapór. Zginęło 13 osób.

Jesienią kolejarze rozpoczną akcję edukacyjną skierowaną do najmłodszych oraz kolejny cykl warsztatów dla instruktorów ośrodków nauki jazdy. To działania w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Prowadzona od dwunastu lat akcja przypomina o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowych. Akcje w różnej formie od ulotek i banerów, po spoty filmowe i radiowe oraz działania w mediach społecznościowych, kierowane są do wszystkich grup wiekowych i zawodowych.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Będzie więcej kolejowych połączeń Wadowic z Bielskiem i Krakowem?

W Izdebniku powstanie basen. Wójt podpisał umowę na budowę

Samochody Google fotografują naszą okolicę

Krakowskie lotnisko z nowym systemem kontroli. Nie trzeba będzie wyciągać płynów ani elektroniki

Powoli pną się do góry mury nowej komendy straży