W pierwszym półroczu  chrzanowski oddział ZUS i podległe placówki skontrolowali 1 049  osób z tyt
ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Co się okazało?

W pierwszym półroczu  chrzanowski oddział ZUS i podległe placówki skontrolowali 1 049  osób z tytułu niewłaściwego wykorzystania zwolnień lekarskich.   W 74 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków z  tego tytułu   wyniosła ponad 326 tysięcy złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek prowadzić kontrolę orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrole wykazują  czy prawidłowo chorzy  korzystają z chorobowego, czy też nie wykorzystują tego okresu na dorabianie do pensji,  wycieczki, remonty mieszkań lub prace w gospodarstwie.

Jak informuje nas Bożena Bielawska pełniąca obowiązki regionalnego rzecznika prasowego  ZUS w Małopolsce, w pierwszym półroczu  chrzanowski oddział ZUS i podległe placówki pod które podlega również oddział wadowicki, skontrolowali 1 049  osób z tytułu niewłaściwego wykorzystania zwolnień lekarskich.   W 74 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków z  tego tytułu   wyniosła ponad 326 tysięcy złotych.

Pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, lekarze orzecznicy ZUS wydali ponad 3 tysiące orzeczeń. Z czego 62 badane osoby otrzymały decyzję z ZUS o braku prawa do zasiłku – uznano je za  zdolne do pracy. Kwota cofniętych  zasiłków  chorobowych to ponad 20 tysięcy złotych.

W wyniku kontroli ZUS może obniżyć podstawę wymiaru wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia, czyli np. rozwiązała umowę o pracę. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100%  przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego tytułu w I półroczu tego roku chrzanowski ZUS  skontrolował 631 osób. Kwota obniżenia to 942 708,42 zł.

W skali kraju ZUS z tego tytułu obniżył świadczenia blisko 90 tys. osobom na kwotę 83,5 mln zł. Do czasu powszechnego wejścia w użycie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co stanie się 1 grudnia 2018 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek obniżyć o 25% świadczenie, wszystkim tym, którzy w ciągu 7 dni nie dostarczą zwolnienia do pracodawcy lub ZUS. Świadczenie jest obniżane za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia. Z tego tytułu ograniczone wypłaty w regionie chrzanowskim sięgnęły kwoty  19 226,10 zł.

ZUS w I półroczu tego roku skontrolował w całym kraju 241,1 tys. osób, które korzystały ze zwolnień lekarskich. Wydano ponad 15 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę świadczenia. Kwota wstrzymanych świadczeń sięgnęła 12,6 mln zł. Łącznie, w I półroczu 2018 roku. ZUS wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę 98,1 mln zł.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 haha 2018-08-10 12:43
By żyło sie lepiej polski murzynie według słów pewnego polityka
A rząd i służby państwowe?
Cytować
+8 #2 Kasia Śląsk 2018-08-10 15:26
Jestem po operacji .4 miesiąc na L4 nie czuję się na siłach ażeby już wrócić do pracy .praca którą wykonuję to opieka osób starszycj .trzeba dźwigać..nie wiem co będzie dalej w domu też nie jest latwo .psychika siada ..mam 53. lata na zmuane pracy za późno co mam robić.
Cytować
+4 #3 janusz 2018-08-11 10:52
cofli za 20tys ,a koszt kontroli z 50 tys ,bolszewickie metody ,,,gospodarnosc i,,,
Cytować
+8 #4 Haha 2018-08-11 14:43
ZUS = "ZAKŁAD UTYLIZACJI STARCÓW"
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.