We wtorek (19.06) ruszyła w Polsce usługa Apple Pay: użytkownicy iPhonów, iPadów, Apple Watchy czy n
Apple Pay już działa w Polsce. Można płacić iPhonem w sklepie

We wtorek (19.06) ruszyła w Polsce usługa Apple Pay: użytkownicy iPhonów, iPadów, Apple Watchy czy nowszych komputerów Mac mogą przy ich pomocy płacić w sklepie tak jak kartą.

Dla użytkowników urządzeń z Androidem to żadna nowość, ale właściciele iPhonów, iPadów, Apple Watchy czy nowszych komputerów Mac mają swoje święto: we wtorek (19.06) ruszyła w Polsce usługa Apple Pay. Dzięki niej mając iPhona, Apple Watcha czy nowszy komputer Mac możemy nimi płacić korzystając z terminala. Co warto wiedzieć?

Apple Pay działa na urządzeniach od iPhone SE i iPhone 6 w górę, na iPadach Pro, iPad (5. generacji), iPad Air 2 oraz iPad mini 3 i nowszych oraz na wszystkich Apple Watch. Co ciekawe, z Apple Pay można również korzystać w przeglądarce Safari na dowolnym urządzeniu Mac wprowadzonym na rynek po 2012 roku z systemem operacyjnym macOS Sierra. W takim przypadku potwierdzanie płatności odbywa się za pomocą urządzenia iPhone 6 lub nowszego, Apple Watch bądź czytnika Touch ID w MacBookach Pro.

Co trzeba zrobić, żeby uruchomić taką usługę? Wystarczy w swoim urządzeniu uruchomić aplikację Wallet, w prawym górnym rogu przy pomocy plusa (+) dodajemy swoją kartę (możemy dodać do 8 lub 12 kart) odczytując jej dane przy pomocy aparatu w iPhonie czy komputerze (możemy wpisać je też ręcznie), uzupełniamy informacje (ważność karty i trzycyfrowy numer weryfikacyjny), akceptujemy regulamin, aktywujemy daną kartę przy pomocy kodu SMS. I gotowe!

Od teraz możemy płacić w sklepie przy pomocy swojego urządzenia tak jak robimy to wykorzystując kartę.  W płatnościach Apple Pay z użyciem karty kredytowej lub debetowej jej numer nie jest zapisywany, ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach Apple. Zamiast tego przypisywany jest unikalny Numer konta urządzenia, który po zaszyfrowaniu, przechowywany jest z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego elementu (ang. Secure Element) urządzenia. Każda transakcja jest natomiast autoryzowana za pomocą unikalnego, generowanego dynamicznie, jednorazowego kodu bezpieczeństwa. Wygodą jest to, że nie trzeba podawać PIN-u przy transakcjach powyżej 50 złotych, autoryzacja następuję w urządzeniu przy pomocy odcisku palca, skanu twarzy (iPhone X). Jeśli jednak jakiś terminal zapyta o PIN to znaczy, że ma starszą wersję oprogramowania i wtedy wystarczy podać dowolny kod (Apple zaleca 0000).

Co ważne: do dokonania płatności Apple Pay nie jest wymagane posiadanie dostępu do internetu, co jest istotne np. za granicą. Jeśli używamy Apple Watch nie jest też konieczne posiadanie przy sobie iPhone'a.

Apple Pay działa póki co w bankach: BZ WBK, Pekao, mBank, BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Raiffeisen Polbank, Nest Bank oraz Getin Bank. W moim przypadku bez problemu udało się dodać "cywilną" kartę Banku Pekao, natomiast przy dodaniu karty biznesowej jak to zwykle w tym banku pojawiły się schody: aby ją aktywować trzeba albo korzystać przy pomocy aplikacji PeoPay albo zadzwonić i zrobić to przy pomocy konsultanta. Niestety usługa jest chyba na tyle nowa, że musieli się oni konsultować z innymi (przy okazji próbując mnie zabić muzyką oczekującą...) a po trzech przełączeniach i kolejnych tłumaczeniach w czym problem (PepPay nie akceptowało mojego numeru klienta...) spanikowana konsultantka rozłączyła się. Również zdezorientowani pracownicy w placówce banku mieli problem z uruchomieniem tej usługi dla karty biznesowej i jako jedyne rozwiązanie zaproponowali konsultacje za dzień/dwa.  Warto więc o tym pamiętać wybierając Bank Pekao jak swój bank...


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Miłosz 2018-06-19 11:52
Szkoda że PKO jeszcze tego nie obsługuje :/
Cytować
0 #2 Miłosz 2018-06-19 11:57
PKO udostępni w 3 kwartale 2018
Cytować
0 #3 Klient 2018-06-19 12:31
Cytuję Miłosz:
Szkoda że PKO jeszcze tego nie obsługuje :/


Obsługuje. Bez problemu dodałem kartę Pekao i nawet już zapłaciłem za kawę ;)
Cytować
0 #4 xzr 2018-06-19 15:20
Cytuję Klient:
Cytuję Miłosz:
Szkoda że PKO jeszcze tego nie obsługuje :/


Obsługuje. Bez problemu dodałem kartę Pekao i nawet już zapłaciłem za kawę ;)


Bo Pekao to nie PKO :)
Pekao - osbługuje
PKO - jeszcze nie

Ale za to Getin Bank, mimo że jest na liście obsługiwanych banków, obsługuje tylko część swoich kart, co prawdo można za darmo wymienić na nową, alo skoro chwalą się, że obsługują to powinni obsługiwać wszystkie
Cytować
+2 #5 Nie polecam Pekao 2018-06-19 15:35
Od rana walcze w Pekao z aktywacją pieprzonej karty biznesowej. Takiej niekompetencji dawno nie miałem, od pół roku się mówi o Apple Pay a dziś laski na na BOK Pekai nie bardzo nawet umiały to wymówić i odsyłały wyżej albo czekałem po 15 minut słuchając ich durnych melodyjek a i tak po godzinie nic nie zrobiły i mają oddzwaniać. Co to za bank jak nie potrafi uruchomić swojej usługi w swojej aplikacji (PeoPay)... Ręce opadają
Cytować
0 #6 Andrzej 2018-06-20 09:48
Czy można już płacić w Biedronce?
Cytować
0 #7 MichalR 2018-12-10 09:31
Cytuję xzr:
Cytuję Klient:
Cytuję Miłosz:
Szkoda że PKO jeszcze tego nie obsługuje :/


Obsługuje. Bez problemu dodałem kartę Pekao i nawet już zapłaciłem za kawę ;)


Bo Pekao to nie PKO :)
Pekao - osbługuje
PKO - jeszcze nie

Ale za to Getin Bank, mimo że jest na liście obsługiwanych banków, obsługuje tylko część swoich kart, co prawdo można za darmo wymienić na nową, alo skoro chwalą się, że obsługują to powinni obsługiwać wszystkiePKO już obsługuje.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.