W Parku Miejskim trwa realizacja projektu "Wrota Beskidu Małego". Zostaną wyremontowane m.in. alejki, p
Drukuj
Trwa remont Parku Miejskiego w Wadowicach

W Parku Miejskim trwa realizacja projektu "Wrota Beskidu Małego". Zostaną wyremontowane m.in. alejki, pojawią się nowe, przebudowana zostanie muszla koncertowa, korty, które będą w zimie służyć za lodowisko a także rozbudowana zostanie infrastruktura.

Nie da się ukryć, że Park Miejski w Wadowicach od dawna nie jest wizytówką miasta. Zdewastowane alejki, wystające z asfaltu korzenie drzew, stara i niefunkcjonalna muszla koncertowa, rozlatujący się kopiec, czy zrujnowany  budynek byłej harcówki nie robią dobrego wrażenia. To ma się zmienić. Od kilku tygodni pracują tutaj z ciężkim sprzętem budowlańcy z firmy Krisbud z Trzebini, którzy realizują zadanie "Wrota Beskidu Małego".

Park przechodzi gruntowną przebudowę: remontujemy alejki, muszlę koncertową, dawną harcówkę, wymieniamy cześć zieleni. Oprócz tego wprowadzamy szereg nowych elementów - w tym urządzenia sportowe. Kształt parku wynika z potrzeb mieszkańców zgłaszanych nam na przestrzeni la – mówi nam burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Rewitalizacja będzie obejmować m.in. remont nawierzchni dotychczasowych alejek i wykonanie nowych, przebudowę muszli koncertowej i wykonanie nowej sceny letniej amfiteatru parkowego, powstanie nowych budynków gospodarczych, które będą służyć imprezom masowym, przerobienie kortów tenisowych, które w zimie będą mogło być zamienione w lodowisko, budowę siłowni, ścianki wspinaczkowej czy elementów sensorycznych. Remontu doczeka się również od lat rozpadający się kopiec. Ma powstać też wieża widokowa.

Koszt całkowity remontu wyniesie około 10 milionów złotych, z czego gmina pozyskała 3,5 miliona ze środków Unii Europejskiej. Opozycja zarzucała burmistrzowi, że wczesny projekt, który powstał jeszcze za czasów burmistrz Ewy Filipiak, miał kosztować 5 milionów i że został on w 2015 roku wyrzucony do kosza. Jak tłumaczy Klinowski, który w 2017 roku do niego powrócił, zwiększenie kosztów to wina prowadzonej przez rząd polityki gospodarczej: w branży budowlanej zabrakło rąk do pracy a ceny usług poszybowały do góry. Remont ma zakończyć się w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że mający ponad sto lat  wadowicki park to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców. Park utworzono na wykupionych przez Radę Miejską terenach (1909-1912), na tzw. Górnicy i przekazano stowarzyszeniu o nazwie Towarzystwo Upiększania Miasta Wadowic i Okolicy (TUMWiO). Wtedy to wytyczono ścieżki, zasadzono żywopłoty, zalesiono oraz utworzono place zabaw.

W 1913 roku rozpoczęto budowę schroniska młodzieżowego "Górnica" oraz dwóch drewnianych altan w zachodniej części parku. W 1915 roku wybudowano kapliczkę poświęconą Matce Bożej Królowej Korony Polskiej. W okresie międzywojennym do schroniska dobudowano werandę, postawiono trzecią murowaną altanę a także muszlę koncertową i kort tenisowy. W 1934 roku wybudowano zbiornik wodociągów, fontannę oraz zainstalowano elektryczne oświetlenie całego parku. Z ziemi wykopanej podczas budowy zbiornika dla wodociągów utworzono Kopiec Adama Mickiewicza.  Na jego szczycie umieszczono tablicę z napisem "Adamowi Mickiewiczowi w stuletnią rocznicę Pana Tadeusza 1834-1934 TUMWiO".

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Znamy rozkład jazdy i cennik linii autobusowej Kraków - Kęty

Brat Jacka Jończyka szefem tarnowskiego zakładu karnego

Takie autobusy będą jeździć między Wadowicami a Bielskiem. Rozpoczęły się testy nowego połączenia

ZUS. Nowe tablice do wyliczania emerytur

W Choczni powstaną dwa nowe bloki komunalne. Tak mają będą wyglądać