Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby z przejściem na emeryturę poczekać do lipca. Dlaczego?
ZUS radzi: z przejściem na emeryturę poczekaj do lipca. Dlaczego?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby z przejściem na emeryturę poczekać do lipca. Dlaczego?

Powodem są  zasady waloryzacji składek. Waloryzację przeprowadza się po to, żeby składki ubezpieczonych nie straciły na wartości.  Jeśli przejdziesz na emeryturę w czerwcu będziesz korzystać  z waloryzacji rocznej. Jeśli poczekasz do lipca lub przejdziesz na emeryturę w pozostałych miesiącach skorzystasz z waloryzacji kwartalnych.

Kiedy podejmujesz decyzję  o przejściu na emeryturę  musisz być jej pewien. Często jest to dla ciebie jedyne źródło utrzymania. Chyba, że zdecydujesz się dorobić i podjąć pracę. Czerwiec nie sprzyja potencjalnym emerytom, lepiej poczekaj  miesiąc lub dwa, a będziesz cieszyć się wyższym świadczeniem z ZUS.

Jeśli osiągniesz wiek emerytalny w czerwcu nie musisz składać od razu wniosku. Emerytura to prawo nie obowiązek, wybierz to co dla ciebie bardziej korzystne. Wstrzymaj
się ze złożeniem wniosku i złóż go na przykład w lipcu a obejmie cię korzystna waloryzacja
– informuje nas Bożena Bielawska pełniąca obowiązki rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

Waloryzacje kwartalne są zróżnicowane. Najwyższa przypada za I kwartał – ją stosuje ZUS  do obliczenia wysokości emerytur przyznawanych  w lipcu, sierpniu i wrześniu. Dlatego emerytura wyliczona w lipcu będzie wyższa od czerwcowej.

Na Salach Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS przyjmują doradcy emerytalni. Jeśli przyszły emeryt ma wątpliwości zachęcam, aby przed złożeniem wniosku skontaktował się z naszym doradcą. Przy pomocy kalkulatora emerytalnego doradca wyliczy prognozowaną wysokość emerytury, wyjaśni również na czym polega waloryzacja – dodaje Bielawska.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.