Trzy miesiące opłacania składek na Indywidualne Numery Rachunków Składkowych przez przedsiębiorców
ZUS się chwali. „e-Składka” eliminuje błędy w przelewach

Trzy miesiące opłacania składek na Indywidualne Numery Rachunków Składkowych przez przedsiębiorców wyeliminowały błędy, z którymi  przedsiębiorcy borykali się przez wiele lat. Nowy sposób opłacania składek  od 1 stycznia spowodował, że przelewy na konta ZUS wpływają bez błędów.

Opłacanie składek nie wiąże się już z koniecznością wypełniania  trzech lub czterech oddzielnych przelewów. Suma składek  opłacona zostaje  jednym zwykłym przelewem - podobnie jak opłaty za gaz czy prąd. Dla przedsiębiorcy jest łatwiej i szybciej.

W województwie małopolskim od początku roku do końca marca przedsiębiorcy przekazali  703 338 wpłat z czego do chrzanowskiego oddziału ZUS w tym inspektoratów w Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej oraz Wadowic wpłynęło 109 314 wpłat na łączna kwotę  704 201 488,22 zł.

W ubiegłym roku średnia pomyłek w opisie wpłat do ZUS w kraju  miesięcznie wyniosła 23 tysiące. W każdym przypadku ZUS prowadził postępowanie wyjaśniające. Od zmiany w rozliczeniach i wprowadzeniu e-składki  liczba błędnych przelewów  zmniejszyła się. Głównie ma to związek z opisem wpłaty oraz numerami rachunków na które przedsiębiorcy odrębnie wpłacali składki. W styczniu tego roku  do ZUS w kraju wpłynęło nieco ponad 40 błędnych wpłat, w marcu już tylko 28. Od 1 stycznia sumę składek przedsiębiorca opłaca jedną wpłatą na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ZUS wpłatę rozlicza i automatycznie księguje.

ZUS wysyła do przedsiębiorców informację o rozliczeniu konta. W liście nie tylko znajduje się saldo, ale również zasady i sposób opłacania i rozliczenia składek. Wysyłka korespondencji zakończy się z końcem maja. Co ważne, płatnicy otrzymają w listach bieżącą informację o rozliczeniach, które zostały zaksięgowane do dnia wysyłki korespondencji. Jeżeli płatnik otrzyma korespondencję w maju będzie tam okres rozliczeniowy od stycznia do kwietnia.

Informacje na temat rozliczenia wpłaty można również uzyskać u doradcy płatnika składek na Sali Obsługi klientów w każdej placówce ZUS. Innym rozwiązaniem jest kontakt z pracownikiem Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 1600 lub na www.eskladka.pl

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.