Gmina Andrychów  dostała jednak z Urzędu Marszałkowskiego ponad 16 milionów złotych dofinansowania
Andrychów z 16 milionami złotych dotacji na komunikacje

Gmina Andrychów  dostała jednak z Urzędu Marszałkowskiego ponad 16 milionów złotych dofinansowania na projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury techniczno-komunikacyjnej lokalnego transportu publicznego wraz z zakupem taboru autobusowego.

Od 1 stycznia  w gminie Andrychów działa nowa komunikacja miejska. Czternastoma nowymi autobusami mieszkańców przewożą firmy PKS ze Świerklańca oraz MK Trans z Andrychowa. Łączą Andrychów, Sułkowice, Rzyki, Roczyny, Inwałd, Targanice, Brzezinkę, Zagórnik i Bolęcinę, a w przyszłości  także Wieprz i Wadowice,  jeśli te gminy podpiszą z magistratem umowę na utrzymanie połączeń.

Nowe pojazdy zbudowane są na bazie Iveco 72 C Urby, niskopodłogowe, o niewielkich rozmiarach, wyposażone w systemy informatyczne, które nie tylko ułatwiają podróżowanie nimi, ale też pozwolą na lokalizację każdego wozu ze stanowiska dyspozytorskiego, mieszczącego się w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Andrychowie. Całość projektu budowy nowego systemu komunikacji publicznej w Andrychowie ma się zamknąć w kwocie około 22 milionów złotych i potrwać do 2020 roku.

Gmina Andrychów starała się o unijne dofinansowanie na zakup nowych autobusów, ale wniosek został odrzucony. Brak takiej dotacji był ostatnio powodem ostrych sporów politycznych w mieście nad Wieprzówką, bo opozycja burmistrza Tomasza Żaka zarzucała mu, że może to spowodować pogorszenie się sytuacji w budżecie gminy. Władze Andrychowa złożyły jednak odwołanie od decyzji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie i jak się okazało, z pozytywnym rezultatem.

"Projekt "Rozbudowa i modernizacja infrastruktury techniczno-komunikacyjnej lokalnego transportu publicznego w Andrychowie wraz z zakupem taboru autobusowego” został wybrany do dofinansowania w maksymalnej kwocie 16 722 865,51 złotych - poinformowały we wtorek (20.03) władze Andrychowa.

Pieniądze nie tylko pokryją koszty zakupu nowych 14 autobusów, które od nowego roku już kursują po gminie ale także modernizację zajezdni ZGK, ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe na ulicach Lenartowicza i Włókniarzy, dostawę oraz montaż wiat przystankowych, budowę zatok autobusowych, monitoring a także modernizacja oświetlenia (600 nowych punktów, oświetlenie w całości w technice LED).

To kolejny duży projekt realizowany w Andrychowie z nowego rozdania funduszy unijnych. Niedawno gminie Andrychów przyznano 10 milionów złotych na zagospodarowanie terenów Pańskiej Góry. Trwają też prace projektowe przy nowej strefie ekonomicznej.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 polonista 2018-03-20 20:19
a my w Wadowicach mamy ławki z palet i się nie chwalimy na całą Polskę
Cytować
+11 #2 Zaklinowanie 2018-03-20 21:05
Żal patrzeć jak Wadowice się cofają. Miasto znajduduje się w totalnej rozsypce bez jakichkolwiek perspektyw. Młodzi ludzie powinni poważnie myśleć o wyjeździe z tego miasta. Klinowski pokazał na co go stać. Kolejne cztery lata pod jego rządami i nie będzie co zbierać...
Cytować
+8 #3 Kris 2018-03-20 21:28
A tu się nie pisze jak Klin okłamuje zekomym dofinansowaniem i próbie zagrabienia stadionu oddanego w wieczyste użytkowanie Skawie Wadowice
Cytować
-5 #4 księżna Katja 2018-03-20 22:12
jesteście śmieszni
średniowiecze
Cytować
-5 #5 księżna Katja 2018-03-20 22:13
to vyło do Kris i Zaklinowanie
za to polonista skradł mi serce
Cytować
+4 #6 aaa 2018-03-21 07:27
chyba czas na dysertację pt "Wpływ kanapek z Galicjanki na poziom umysłowy ich konsumentów w perspektywie zupełnej niemoty"
Cytować
+1 #7 Tomasz zak 2018-03-21 08:17
Jeba c urzednikow
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.