Ogólnogminny, ponadlokalny, a przede wszystkim partycypacyjny – taki według urzędników magistratu m
Mieszkańcy sami zadecydują na co wydadzą 700 tysięcy złotych z wadowickiego budżetu

Ogólnogminny, ponadlokalny, a przede wszystkim partycypacyjny – taki według urzędników magistratu ma być budżet obywatelski w Wadowicach. Zespół, który pracuje nad jego kształtem jest już po pierwszym spotkaniu roboczym.

W tym roku mieszkańcy gminy Wadowice po raz pierwszy zdecydują, na co przeznaczyć część przyszłorocznego budżetu, a dokładnie 0,5% wydatków, czyli blisko 700 tysięcy złotych. Zasady, według których będzie można zgłaszać swoje propozycje, a następnie wybierać te z nich, które zostaną zrealizowane, wypracowuje partycypacyjnie specjalny Zespół do spraw budżetu obywatelskiego, którego prace już się rozpoczęły.

W skład Zespołu, do którego był otwarty nabór i każdy mógł się do niego zgłosić, wchodzą przedstawiciele Rady Miejskiej, rad osiedlowych i sołeckich, Rady Kobiet, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na terenie gminy, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego i mieszkańców. Są w tym gronie kobiety i mężczyźni; mieszkańcy miasta i sołectw, emeryci i osoby aktywne zawodowo, a także uczniowie wraz ze swoim nauczycielem.

Jak informuje wadowicki magistrat, pracami zespołu kierują specjaliści z zakresu partycypacji, w tym ekspert z dziedziny budżetów obywatelskich, który nie tylko brał udział w wypracowaniu założeń i wdrażaniu wielu budżetów, ale jest również współautorem „Standardów procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce”, czyli praktycznego przewodnika po kluczowych zagadnieniach związanych z całym procesem. Publikacja ta jest dostępna w wersji elektronicznej TUTAJ.

Podczas pierwszego spotkania omówione zostały podstawy wadowickiego budżetu obywatelskiego. Wiemy już, że będzie on ogólnogminny, co znaczy, że swoim zasięgiem obejmie wszystkie miejscowości gminy. Pomysły zgłaszane do budżetu obywatelskiego powinny być ogólnodostępne, czyli każdy mieszkaniec gminy Wadowice powinien mieć możliwość skorzystania z nich. Ich charakter może być innowacyjny i nowatorski, ale najważniejsze, by wnosiły wartość dodaną i przyczyniały się do integracji całej naszej społeczności.

Istotne jest, by budżet obywatelski był okazją do współuczestniczenia przez mieszkańców w całym procesie – od momentu ustalenia zasad, poprzez aktywność w czasie spotkań, które poprzedzą etap składania projektów, aż po odpowiedzialny ich wybór. Dlatego już teraz warto mieć na uwadze, że za kilka miesięcy będziemy decydować, na jakie przedsięwzięcia przeznaczyć blisko 700 tys. zł. Warto wykorzystać ten czas, by spojrzeć wnikliwie nie tylko na swoją najbliższą okolicę, ale na całą naszą gminę. Należy podkreślić, że dotychczasowy podział środków finansowych na osiedla i sołectwa pozostaje bez zmian.

Zakończenie prac Zespołu ds. budżetu obywatelskiego planowane jest na połowę kwietnia, a ich efekt (projekt regulaminu wraz ze wszelkimi niezbędnymi formularzami) będzie jeszcze konsultowany z mieszkańcami.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 haha 2018-03-14 16:26
Czemu za filipiakowej nie było takiego czegoś...
A no fakt bo ona miała w dupie Wadowice i was wszystkich
Cytować
+5 #2 demokracja 2018-03-14 20:06
kto ,kiedy i kogo informował że powoływany jest taki zespół ,jak go wybrano ,kto w nim zasiada.
Cytować
+1 #3 Kiełbasa wyborcza 2018-03-14 21:30
Cytat z tego "dzieła eksperta"

"Gorzej, gdy społeczna „presja” doprowadza władze do nieprzemyślanyc h deklaracji
i uruchomienia czegoś, co budżetem partycypacyjnym jest tylko z nazwy, a pełni
przede wszystkich funkcję promocyjną"

Do niedawna dla burmistrza Klinowskiego budżet obywatelski był marnotrawstwem środków publicznych.

Nie przypadkiem tworzenie funduszu zbiega się z rokiem wyborczym...
Cytować
-2 #4 PrawaR 2018-03-15 06:40
Ale decydujące zdanie i tak będzie kontrolowała prawa ręka doktora;-))
Cytować
-5 #5 Michał 2018-03-15 09:39
Brawo panie Klinowski kasę trzeba inwestować a nie przejadać
Cytować
+4 #6 Zespół 2018-03-15 10:25
Cytuję demokracja:
kto ,kiedy i kogo informował że powoływany jest taki zespół ,jak go wybrano ,kto w nim zasiada.

Informował urząd na swojej oficjalnej stronie, tu był też nr telefonu, e-mail i wniosek zgłoszeniowy.
Cytować
+1 #7 Zespół 2018-03-15 10:27
Cytuję PrawaR:
Ale decydujące zdanie i tak będzie kontrolowała prawa ręka doktora;-))

Po co piszesz człowieku takie bzdury? Nie masz pojęcia a byle sobie ponarzekać... żałosne...na projekty będą głosować mieszkańcy i tylko ich głosy mają znaczenie bo to budżet obywatelski.
Cytować
0 #8 demokracja 2018-03-15 23:05
nasz Mateusz śpi 3 lata i nagle się budzi że mieszkańcy powinni mieć przedłużony łańcuch,jak to przeżyje jego narcyzowe serce.
Cytować
-1 #9 to ja 2018-03-15 23:13
Mateuszu, jesteś wspaniały, reagujesz na ustawy, które w życie wprowadza PIS :-)
Kochmany Cię za to jeszcze bardziej :lol:
Viva Mateusz Klinowski. Prawie jak Viva Cesar ;-)
... bliskość PIS=u poraża :o
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.