Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o wyborze gmin, która dostaną unijne dotacje na inwesty
Jest kasa na zagospodarowanie Pańskiej Góry

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o wyborze gmin, która dostaną unijne dotacje na inwestycje w ramach konkursu "Rewitalizacja miast średnich i małych". Andrychów dostanie 11,8 mln zł na rewitalizację Pańskiej Góry.

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o wyborze gmin, która dostaną unijne dotacje na inwestycje w ramach konkursu "Rewitalizacja miast średnich i małych". W całym województwie wybrano 28 inwestycji, wśród nich jest również gmina Andrychów. Dostanie ona  11,8 mln zł na  projekt "Pańska Góra - Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej i parkowej". Wartość całego zadania to 15,7 mln.

Oj mamy ostatnio szczęście. Pozyskaliśmy w ramach rewitalizacji środki na zagospodarowanie Pańskiej Góry i odtworzenie stawu Anteckiego środki unijne. Znów należą się słowa uznania dla moich współpracowników, którzy ciężko pracowali nad tym projektem . Efekty zobaczymy za 2 lata – cieszy się burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Władze Andrychowa zakładają, że plan rewitalizacji Pańskiej Góry będzie realizowany w trzech etapach. Pierwszy to m.in. budowa wieży widokowej, ścieżek edukacyjno-spacerowych. Drugi to rewitalizacja stawu Anteckiego i zagospodarowanie terenu wokół. Trzeci etap to zagospodarowanie terenu wokół stadionu Beskidu Andrychów i renowacja samego obiektu.

Pańska Góra ma wysokość 424 metry, jest porośnięta lasem i ma status parku miejskiego. Prowadzi przez nią szlak turystyczny, a także szlaki rowerowe i ścieżki dydaktyczne. Z pól otaczających las roztaczają się widoki na Kobylicę, Susfatową Górę, główny grzbiet Beskidu Małego od Gancarza po Łamaną Skałę, na Potrójną, Jawornicę i Pabisiową Górę. Góra swego czasu należała do właścicieli Andrychowa, którzy założyli tutaj m.in. park i sad owocowy. Stąd mieszkańcy nazwali szczyt Pańską Górą i tak już zostało. Dwa lata temu w andrychowskim magistracie zorganizowano konkurs na zagospodarowanie jej terenów i rozpoczęto starania o sfinansowanie tego pomysłu.(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.