W Tomicach przy ulicy Podlesie, dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tomickiej zamont
W Tomicach zamontowano czujnik powietrza sieci Airly

W Tomicach przy ulicy Podlesie, dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tomickiej zamontowano czujnik jakości powietrza sieci Airly. To kolejne urządzenie w powiecie wadowickim tej sieci.

Nie da się ukryć, że pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest identyfikacja źródeł problemu i zwiększenie świadomości wśród mieszkańców i władz. Lokalny stan powietrza może być w pełni mierzony tylko wtedy, gdy występuje gęsta sieć czujników zanieczyszczenia powietrza. Jakość powietrza w miejscach oddalonych od siebie nawet o kilka kilometrów może się diametralnie różnić. Bez sieci regularnie umieszczonych sensorów niemożliwe jest zlokalizowanie miejsc najbardziej dotkniętych problemem.

Stąd takie inicjatywy, jak krakowska Airly, która buduje sieć sensorów jakości powietrza, które dzięki regularnemu ulokowaniu umożliwiają monitorowanie smogu w różnych częściach Polski. W powiecie wadowickim zamontowali je m.in. w Andrychowie, Zagórniku, Sułkowicach, Rzykach, Lanckoronie, Stryszowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakrzowie, Leśnicy, Łękawicy czy Brzeźnicy. Dzięki mapie dostępnej z poziomu przeglądarki czy aplikacji mobilnej, możemy zbadać jakość powietrza, mierzoną przez sensory (PM 2,5, PM1) ale także temperaturę, wilgotność czy ciśnienie.

Kilka dni temu, dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tomickiej, które pozyskało urządzenie w konkursie Airly, zamontowano w Tomicach na ulicy Podlesie kolejny sensor tej sieci. Dzięki temu online możemy sprawdzić jakość powietrza również w tej miejscowości.

Odczyt z tomickiego sensora można sprawdzić TUTAJ.

Można też zainstalować aplikację na smartfon czy telefon w systemie iOS (TUTAJ) oraz Android (TUTAJ) aby śledzić jakość powietrza mierzonych w innych sensorach w powiecie wadowickim


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 jshjkhfkjahf 2018-02-18 16:36
Super. Przynajmniej mogą to sprawdzić w wygodny sposób i w fajnej aplikacji na smartfonie. Nie to co w Wado.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.