Od 1 stycznia obowiązuje tzw. "ustawa recyklingowa". To koniec "darmowych" foliowych reklamówek, bo spr
"Opłata recyklingowa" za foliowe reklamówki. Klienci sobie jednak radzą...

Od 1 stycznia obowiązuje tzw. "ustawa recyklingowa". To koniec "darmowych" foliowych reklamówek, bo sprzedawcy pobierają teraz za nie teraz opłaty. Klienci jednak sobie radzą...

Od 1 stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która wprowadziła tak zwaną "opłatę recyklingową" za lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego. To koniec "darmowych" foliowych reklamówek. Sprzedawca, w którego ofercie są lekkie torby na zakupy, jest teraz zobowiązany przy sprzedaży pobrać opłatę recyklingową od nabywającego taką torbę. Obowiązuje też nowa cena na takie foliowe reklamówki - o grubości do 50 mikrometrów. Minimalna opłata za taką torbe wynosi 20 groszy zaś górny pułap został określony na 1 złotego.

Sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego na zakupy dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych – na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie w przypadku faktury), nie ma konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej.

Ministerstwo Finansów przypomina, że opłata recyklingowa jest dochodem budżetu państwa i powinna być wpłacana do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana – na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Środowiska. Z uwagi na termin przekazywania opłaty recyklingowej (nastąpi to po raz pierwszy dopiero 15 marca 2019 roku) w chwili obecnej taki rachunek jeszcze nie został utworzony

Jak pokazują badania i doświadczenia innych państw Unii Europejskiej, takie opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że i w naszym kraju spadnie ich wykorzystywanie co przełoży się na mniejszą ich ilość składaną na składowiskach odpadów, co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska. Ma to też skłonić do korzystania z toreb ekologicznych, bardziej przyjaznych środowisku.

Co ciekawe, z opłaty wyłączone są bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

I tu jest pewna luka, bo jak zaobserwowaliśmy, spora część wadowickich klientów dużych marketów, "radzi sobie" z dodatkowymi kosztami za "opłatę recyklingową" po prostu biorąc darmowe  foliowe reklamówki z działów warzyw i owoców i do nich pakuje zakupy.

Najwyraźniej mają w nosie ochronę środowiska i napełnianie kieszeni państwu i właścicielowi sklepu...
(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-8 #1 Nikt 2018-01-05 19:20
A za chwilę się odezwą, że jest wycinka tzw. "puszczy" (która de facto była formowana przez człowieka przez wieki) i to nie ekologiczne...
Cytować
+5 #2 PeacePolska 2018-01-05 20:05
Cytuję Nikt:
A za chwilę się odezwą, że jest wycinka tzw. "puszczy" (która de facto była formowana przez człowieka przez wieki) i to nie ekologiczne...

Tak naprawdę to "formowanie puszczy" polegało na regularnej wycince i degradacji. Polecam lepiej się doinformować.
Cytować
-2 #3 Matolstwo 2018-01-05 20:29
Kolejny debilny pomysł PiSu...
Cytować
+21 #4 The XX 2018-01-05 20:59
Pomysł powinien być taki żeby całkowicie to gówno wycofać.... Tak ciężko zabrać ze sobą torbę wielorazowego użytku, materiałową.
Leniwe, rozpuszczone CZŁOwieki.
Cytować
+18 #5 Norma 2018-01-05 21:31
Problemem w tym kraju jest nie nieracjonalna polityka odpadowa, tylko mentalność ludzi. Raz użytą reklamówkę foliową ludzi zazwyczaj wyrzucają do kosza. Ma ona przecież tyle zastosowań! Kiedy wynosimy śmieci z mieszkania a mamy mały kubełek po co kupować worki na śmieci? Kiedy mrozimy artykuły: po co kupować woreczki, siatka też się nada. Drogie owieczki: plusów i minusów jest mnogość a rozwiązanie? Spalarnia śmieci, 1500 stopni i po kłopocie. I bez efektu cieplarnianego. ..
Cytować
+10 #6 Roko 2018-01-06 12:01
Cytuję The XX:
Pomysł powinien być taki żeby całkowicie to gówno wycofać.... Tak ciężko zabrać ze sobą torbę wielorazowego użytku, materiałową.
Leniwe, rozpuszczone CZŁOwieki.

Popieram. Ewentualnie przerzucić się na papierowe torby z tecyklingu jak jest to powszechne w innych krajach.
Cytować
+6 #7 reks 2018-01-06 12:30
jak słyszę od jak to na zachodzie europy za opakowania z tworzywa sztucznego to jest ok.ale jak w polsce weszły przepisy to odrazu wymysł pisiorow ludzie są dwulicowi a to gówno w którym mamy napoje produkty spożywcze przyszło z zachodu dawniej było szkło i papier szary tak samo jest z 500+ ci którzy wyjechali za granicę i opowiadają jaki tam socjal i pobierają a tu krytyka że w polsce dzieci maja 500+ tam na zachodzie może być wszystko i jest ok. a polsce ma być śmietnik bieda rynek zbytu tania siła robocza tak to widzi bruksela polskę a stało się inaczej
Cytować
+16 #8 Azazel 2018-01-06 17:03
Pobierają opłaty za torebki,a tysiące butelek lądują na wysypisku ponieważ mają maleńki napis- bez zwrotna.To samo butle plastikowe-w Niemczech butelka kosztuje 0,25 euro i po problemie.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.