Wydłużenie 2. linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Skawiny, więcej składów na trasie Kraków – B
Od niedzieli 10 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów

Wydłużenie 2. linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Skawiny, więcej składów na trasie Kraków – Bielsko Biała: to najważniejsze zmiany dla pasażerów z powiatu wadowickiego w nowym kolejowym rozkładzie jazdy, który wchodzi w życie w niedzielę 10 grudnia.

Znamy już  ostateczny kształt kolejowego rozkładu jazdy na lata 2017/18, który wejdzie w życie już niedzielę (10.12). Co w nim nowego i dobrego dla pasażerów używających tego środka lokomocji w powiecie wadowickim?

Niewiele ponad 20 minut (od 22 do 28) będzie trwała podróż pociągiem ze Skawiny do centrum Krakowa. Pasażerowie, którzy zdecydują się od 10 grudnia na podróż koleją na trasie Kraków – Skawina – Kraków w dni robocze będą mieli do dyspozycji aż 57 kursów realizowanych zarówno przez Koleje Małopolskie jak i Przewozy Regionalne. Nieznacznie mniej pociągów, bo 42, pojedzie po torach w weekendy i dni wolne od pracy. Niestety, ze względu na remonty torów prowadzone na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów początkowo nie uda się wprowadzić regularności odjazdów, która cechuje pozostałe połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W godzinach szczytu pasażerowie mogą jednak liczyć na kursy średnio co 30 minut. Studenci za bilet z Krakowa do Skawiny zapłacą niewiele ponad 2 zł, bilet normalny będzie kosztował 4,50 zł, natomiast miesięczny 95 zł. Na linię powracają pociągi obsługiwane przez Koleje Małopolskie, a dzięki nowo otwartej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki osoby wybierające się ze Skawiny do Krakowa dojadą do samego centrum bez konieczności przesiadki.

Pociągi Przewozów Regionalnych pojadą także po trasach Kraków – Bielsko-Biała i Kraków – Zakopane. Liczba kursów z Krakowa do Bielska–Białej wzrośnie z 8 do 12.

Zaplanowano także szereg dodatkowych połączeń specjalnych. W okresie świąteczno-noworocznym oraz w każdy weekend wakacji pasażerowie będą mogli skorzystać z przyspieszonych połączeń do Zakopanego realizowanych przez Koleje Małopolskie. Uruchomiony zostanie także specjalny pociąg Katowice – Żywiec – Sucha Beskidzka – Zakopane obsługiwany przez Koleje Śląskie, który będzie kursował w okresie ferii zimowych, wakacji oraz w długie weekendy.

Niestety ze względu na szeroko zakrojone prace remontowe torów prowadzone przez PKP PLK S.A. pasażerowie wciąż powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu pociągów.  W związku z remontami torów od 22 marca do 20 czerwca  oraz od 17 września do 16 listopada 2018 roku zawieszony zostanie ruch na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka przez powiat wadowicki. Pasażerowie podróżujący z Krakowa do Wadowic czy Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony i dalej w stronę Suchej Beskidzkiej, mogą jednak liczyć na wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej.

Jest też zła wiadomość dla pasażerów, którzy liczyli na powrót pociągów pasażerskich na trasę Kraków – Oświęcim przez  Spytkowice. W rozkładzie 2017/18 te zawieszone w grudniu 2016 roku połączenia nie powrócą.

Zobacz Rozkład Kalwaria Zebrzydowska - Bielsko-Biała (PDF)
Zobacz Rozkład Kraków Główny - Zakopane (PDF)

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 kika 2017-12-10 14:25
pierwszy pociąg z wadowic do bielska powinien odjeżdżać 20 minut wcześniej 03.55 żeby miał połączenie z KŚ w kierunku katowic a obecnie brakuje 13 minut na dodatek pks pszczyna zawiesił kursy na odcinku wadowice BB
Cytować
+2 #2 Michał 2017-12-11 04:51
Moze i pociągi przez spytkowice nie pojadą ale zawsze mozna wyjsc na pkp i zobaczyc przelotnego chopina do Warszawy ktory wlasnie tamtędy jezdzi ; D
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.