Razem z Województwem Małopolskim Gazeta Wyborcza zaczyna kolejną odsłonę akcji "Oddychać po ludzku"
Oddychać po ludzku. Akcja Gazety Wyborczej także w Wadowicach

Razem z Województwem Małopolskim Gazeta Wyborcza zaczyna kolejną odsłonę akcji "Oddychać po ludzku". To warsztaty, które mają przekonać mieszkańców do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Odbędą się również w Wadowicach.

Przez kilka lat mieszkańcy naszego województwa byli uświadamiani, jak truje zanieczyszczone powietrze. Efekt? Małopolska przyjęła uchwałę antysmogową: Od 1 lipca tego roku w całym województwie nie można palić w domach mułów, flotów węglowych i drewna o wilgotności powyżej 20%. Nie można też instalować kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, muszą zainstalować nowoczesne urządzenia spełniające wymagania ekoprojektu. Takie kotły emitują nie więcej niż 40 mikrogramów na metr sześcienny pyłów. Uchwała zakłada też, że mieszkańcy, którzy mają kotły niespełniające standardów emisyjnych, mają pięć lat okresu przejściowego i muszą wymienić swoje piece na nowoczesne kotły do końca 2022 roku. Natomiast do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły należące do trzeciej i czwartej klasy.

Proste? Tylko na pierwszy rzut oka. Wdrożenie uchwały jest trudne i dla mieszkańców, którzy nie wszystkie szczegóły rozumieją i dla urzędników, którzy muszą uporać się  z kolejnymi pytaniami i kontrolami.

Dlatego też we współpracy z władzami województwa małopolskiego, Gazeta Wyborcza zaczyna kolejną odsłonę akcji "Oddychać po ludzku". Tym razem wyruszają w teren: do Zakopanego, Skawiny a także do Wadowic, gdzie podczas warsztatów organizowanych wspólnie z marszałkiem organizatorzy będą informować, jak wdrażać przepisy uchwały czy przekonywać mieszkańców, że warto już dziś wymienić stary kocioł. Ich wspólnym celem jest walka o czyste powietrze, które nie szkodzi.

W Wadowicach warsztaty odbędą się 28 listopada w godzinach od 11:00 do 14:00 w Urzędzie Miejskim. Organizatorzy zapraszają mieszkańców. Niestety liczba miejsc jest ograniczona. stąd "kto pierwszy, ten lepszy". Rejestrować można się pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 MKB 2017-11-21 16:52
Nie czytając tego periodyku jest się o wiele zdrowszym.
Cytować
+4 #2 Mateusz 2017-11-21 18:20
ROBOTA KLINOWSKIEGO
Cytować
0 #3 mamma mia 2017-11-21 20:18
czyste powietrze, które nie szkodzi
nie wiedziałam, doprawdy?
Cytować
-3 #4 Sadza 2017-11-21 22:03
Z zanieczyszczony m powietrzem z wegla zapobiegniemy chorobie nowotworowej - wedzono sie wolnej psuje !!!
"Kominiorz mo wendzonego a ksziadz swienconego i dluzej zyja !!!"
"Oddychać po ludzku" - znaczy Usta-Usta !!!
Cytować
+2 #5 XD 2017-11-22 06:50
nie stać mnie i nje zapowiada sie na to żeby było i to też nie mój problem że dobry wegiel pozdożał 100% piece z podajnikiem też 100% a ja mam sie do tego dostosowac.niec h gonia palaczy śmieci, kości z ubojni,mebli
Cytować
+3 #6 Oblatywacz. 2017-11-22 09:27
Jedni zatruwają powietrze,to jest jeszcze do wytrzymania,inn i natomiast zatruwają umysły i to jest poważny problem.!
Cytować
+1 #7 Boguś 2017-11-22 13:00
no, i dobra akcja
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.