Na ponad 814 tysięcy listów z informacją o nowych numerach składkowych wysłanych do małopolskich pr
ZUS w panice. Przedsiębiorcy nie odbierają korespondencji

Na ponad 814 tysięcy listów z informacją o nowych numerach składkowych wysłanych do małopolskich przedsiębiorców wróciło ponad 6 tysięcy nieodebranej korespondencji. W chrzanowskim  oddziale, pod który podlega też powiat wadowicki odnotowano zwrot 860  listów jako przesyłka niedoręczona.

W całej Polsce akcja wysyłki nowych numerów składkowych objęła ponad 3,6 milionów odbiorców. Do tej pory wróciło do ZUS ponad 145 tysięcy nie podjętych przez przedsiębiorców listów z numerem rachunku składkowego. Listy polecone z ZUS mają trafić do wszystkich aktywnych płatników składek tj. pracodawców, firm, osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, opłacających składki za zatrudnioną nianię czy osób opłacających składki dobrowolnie. Część listów skierowanych została do nieaktywnych już płatników, którzy jednak mają do spłacenia zaległości składkowe.

W listach obok indywidualnego numeru rachunku składkowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokładnie wyjaśnia zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku Działające obecnie cztery konta bankowe z końcem roku zostaną zamknięte. Wszystkie składki będziesz opłacał jedną wpłatą. W dalszym ciągu będzie jednak odrębność ubezpieczeń i funduszy, czyli będą ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe), ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jeśli posiadasz zadłużenie w ZUS, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności – wypadniesz z ubezpieczenia chorobowego. Jeśli do końca roku nie możesz spłacić zaległości to podpisz z ZUS układ ratalny.

Twój numer rachunku składać się będzie z 26 cyfr, z których dwie pierwsze to cyfry identyfikujące bank, te od trzeciej do dziesiątej oznaczać będą numer identyfikacyjny ZUS, a ostatnie dziesięć – NIP – Twój jeśli jesteś płatnikiem składek. List będzie wydrukowany na papierze ze znakiem wodnym. Możesz  dokładnie sprawdzić poprawność nowego rachunku, a w razie wątpliwości zgłosić to w najbliższej jednostki ZUS.

Po pierwsze po to, by ustalić czy list pochodzi z ZUS, a nie od oszustów. Po drugie, by w nowym roku prawidłowo dokonać przelewu. Informacji o indywidualnym numerze rachunku bankowego możesz zasięgnąć w każdej placówce ZUS lub w wyszukiwarce  numerów składkowych pod adresem internetowym www.eskladka.pl
 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 I bardzo dobrze 2017-11-08 20:40
Bo ZUS to złodziej!
Cytować
0 #2 usz 2017-11-14 16:09
Cytuję I bardzo dobrze:
Bo ZUS to złodziej!

cała prawda ZUS do likwidacjii!!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.