Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak postanowił odwiedzić firmę MMI w Zbyszewie i zobaczyć, jak wygląda
Burmistrz sprawdza w fabryce autobusy, jakie będa jeździć w Andrychowie

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak postanowił odwiedzić firmę MMI w Zbyszewie i zobaczyć, jak wygląda produkcja 14 autobusów miejskich, które wkrótce będą jeździć jako komunikacja miejska w gminie Andrychów.

Jak poinformowały Nowiny Andrychowskie, burmistrz Tomasz Żak, jego zastępca Mirosław Wasztyl oraz Szymon Wnęczak (kierownik Wydziału Inwestycji) i Krzysztof Tytko (prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Andrychowie) odwiedzili w poniedziałek (30.10) firmę  MMI w Zbyszewie, która produkuje dla Andrychowa 14 autobusów miejskich.

Umowę w tej sprawie, wartą 10 milionów 194 tysięcy złotych podpisano już w maju, a autobusy mają trafić do Andrychowa do końca listopada i na początku grudnia. Gmina ma zamiar zainwestować w nowe przystanki, w pełni zinformatyzowane i monitorowane, z nowoczesnym oświetleniem i bez barier architektonicznych. Na takim przystanku pasażer będzie miał informację, kiedy nadjedzie najbliższy, oczekiwany przez niego autobus. Ponadto w tutejszym Zakładzie Gospodarki Komunalnej powstaje zajezdnia, stanowisko dyspozytorskie, garaże i warsztaty do obsługi nowych autobusów. Całość projektu budowy nowego systemu komunikacji publicznej w Andrychowie ma kosztować około 22 milionów złotych i potrwać do 2019 roku.

Autobusy Iveco, którym produkcją przyglądała się delegacja z Andrychowa, na trasy mają ruszyć od 1 stycznia 2018 roku. Obsługiwać będą wszystkie linie wewnątrz gminy. Pojazdy posiadać mają europejską normę „euro 6”, czyli będą bardzo ekologiczne. Poza tym będą dostosowane dla niepełnosprawnych i przewozu wózków dziecięcych. Ale to nie wszystko, bo w każdym będzie mobilny system informacji dla pasażerów, dostęp do Wi-Fi, a nawet porty USB do doładowania np. telefonu, nie wspominając o klimatyzacji.

Roczny koszt utrzymania komunikacji publicznej dla gminy Andrychów ma wynosić około 1,5 miliona złotych. Autobusy trafią w użyczenie do prywatnych przewoźników, którzy na określonych warunkach będą świadczyć usługi przewozu dla gminy.

(MG)
(zdjęcia: Nowiny Andrychowskie)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.