Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po k
ZUS wziął się za lewe zwolnienia

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2017 roku  wyniosła 98,4 miliony złotych

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Od stycznia do końca czerwca 2017 roku ZUS przeprowadził 265,2  tysięcy kontroli osób  posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydano 10,6  tysięcy  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków to prawie milionów złotych.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na ZUS  również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z tego powodu od stycznia do końca czerwca tego roku obniżono wypłaty o 89,3 miliony złotych dla 104,7 tysięcy osób.

Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.  Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25% wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie to dotknęło w pierwszym półroczu tego roku 35,9 tysiąca osób na łączną kwotę ponad 2,2 miliony złotych

Jak poinformowała nas w imieniu regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce Bożena Bielawska, łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od stycznia do końca czerwca 2017 roku wyniosła niemal 98,4 milionów złotych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Bankier 2017-08-10 22:05
Do 15.08. macie szanse na oproznienie swych kont bankowycvh, po tym terminie konta zostana zamrozone !!!
Cytować
+1 #2 kadem 2017-08-11 09:24
jak to zrobić ?
Cytować
+1 #3 Ustawa 2017-08-12 07:53
Cytuję kadem:
jak to zrobić ?

Pierwsze 7-dni chorobowego płaci pracodawca !!!
Cytować
0 #4 Minna 2017-11-21 20:51
Very good information. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon).
I've book marked it for later!

Check out my page :: bankier: http://obsp.pl
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.