Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe SA, spada liczba kradzieży własności kolejowej. Niestety
Kolej liczy straty. Złodzieje ciągle łakomią się na jej mienie

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe SA, spada liczba kradzieży własności kolejowej. Niestety złodzieje ciągle kradną sieć trakcyjną, tory, czy inne elementy. Również na liniach kolejowych w powiecie wadowickim.

Kradzieże własności kolejowej w naszym kraju to niestety smutna rzeczywistość. Wystarczy spojrzeć na zamkniętą dla ruchu pasażerskiego linię nr 103 łączącą Wadowice z Trzebinią przez Spytkowice. Brak torów, podkładów, metalowych elementów czy przewodów trakcyjnych (której resztki po kilku lat dewastacji ściągnęło do końca w końcu sama kolej) na tej nieczynnej linii spowodował jej całkowitą śmierć techniczną.

Złodziei nie przeraża także prąd stały 3000 volt i jeżdżące pociągi, bo również na czynnej linii nr 117, łączącej Kalwarię Lanckoronę, przez Wadowice i Andrychów z Bielskiem, od czasu do czasu trafiają się również amatorzy kradzieży sieci trakcyjnej. Takie złodziejstwa powodują opóźnienia pociągów, generują koszty a także stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa na kolei.

9000 kontroli punktów skupu złomu, 60 ujętych sprawców kradzieży elementów kolejowych i odzyskane mienie o wartości około 40 000 złotych – to efekty działań Straży Ochrony Kolei w 2017 roku. Coraz częściej funkcjonariusze mogą liczyć na sygnały od podróżnych. Dzięki temu spada liczba kradzieży. W 2016 roku odnotowano blisko 50% mniej kradzieży w porównaniu z 2015 roku — poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

W bieżącym roku, dzięki częstym kontrolom w punktach skupu złomu funkcjonariusze SOK odzyskali mienie kolejowe o łącznej wartości ponad 10 000 złotych. Złodzieje infrastruktury kolejowej muszą się liczyć z tym, że za zakłócanie pracy urządzeń oraz kradzież elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu pociągów grozi odpowiedzialność karna, która w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Bądźmy czujni i odpowiednio reagujmy w podejrzanych sytuacjach. Zwracajmy uwagę na podejrzane osoby kręcące się wzdłuż torów a także na samochody zaparkowane w pobliżu linii a oddalone od gospodarstw. Pracownicy kolei podczas wykonywania prac torowych są odpowiednio ubrani, ich pojazdy są oznakowane a sami nigdy nie pracują "po cywilu". W przypadku podejrzenia, że ktoś chce połakomić się na mienie kolejowe, dzięki któremu funkcjonują jeszcze ledwie dyszące połączenia pasażerskie w powiecie wadowickim, warto powiadomić policję czy Straż Ochrony Kolei.

- Posterunek Straży Ochrony Kolei w Suchej-Beskidzkiej (33) 489 28 23
- Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach (33) 872 92 00

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 fb/LiniaKolejowa117 2017-08-10 10:52
Panie redaktorze... macie nieaktualne wiadomości. ;-) Teraz całą 117-tkę jak i 103-kę do patrolowania przejęło SOK Oświęcim tel. 33 4892366 albo ogólnokrajowy alarmowy tel. 22 4740000
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.