Kilku kolarzy z naszego powiatu wzięło udział w wyścigu Tour de Pologne Amatorów, który odbył się
Nasi kolarze także wzięli udział w tegorocznym Tour de Pologne amatorów

Kilku kolarzy z naszego powiatu wzięło udział w wyścigu Tour de Pologne Amatorów, który odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej. Wzięło w nim udział około 2500 kolarzy z całego kraju, do mety dojechało około 2000 z nich. Jak im poszło?

W piątek (4.08) po raz siódmy w Bukowinie Tarzańskiej odbył się wyścig kolarski amatorów rozgrywany w trakcie wyścigu Tour de Pologne. W tym roku amatorzy mieli do pokonania dłuższy dystans niż w latach poprzednich. Nowa runda wokół Bukowiny Tatrzańskiej tylko nieznacznie różniła się od okrążenia, które tego samego dnia pokonywali zawodowcy na ostatnim etapie 74. Tour de Pologne. Trasa liczyła 58 kilometrów, a znajdowały się na niej dwa podjazdy klasyfikowane jak o premia górska pierwszej kategorii – Łapszanka i Ściana BUKOVINA, a także równie trudne Wierch Rusiński i i Bukowina Tatrzańska.

Piotr Tomana wygrał tegoroczny Tour de Pologne Amatorów. Kolarz Mogilany Cycling Team pokonał 58-kilometrową rundę wokół Bukowiny Tatrzańskiej w czasie 1:35:52. Wśród pań najlepsza okazała się Marta Balcerzak z PSP Lubuskie. Czesław Lang zajął 74. miejsce w kategorii open i 1. w kategorii wiekowej M6+ (czas 1:49:44). Wyścig ukończyło około dwóch tysięcy zawodników.

W gronie zawodników wystartowali także reprezentanci naszego regionu. Największy sukces  odniósł  Paweł Mamcarczyk z Barwałdu Średniego, który zajął 175 miejsce na mecie a w swojej kategorii wiekowej M3 pozycję 60.

Również dobrze zaprezentował się wśród tych kolarzy Mariusz Ciapa z Babicy (specjalista od ultramaratonów górskich) który zajął 558 miejsce. Kolejnym zawodnikiem  naszego regionu na mecie na pozycji 996 był Grzegorz Byrski z Ponikwi.

Na początku drugiej połowy tej stawki kolarzy uplasowali się nasi starsi panowie w wieku 50+ i  60+ Jan Bednarczyk z  Gorzenia  (miejsce 1025) w swojej kategorii wiekowej M 50 pozycja 95, Jan Rzycki z Ponikwi miejsce 1054 w swojej kategorii wiekowej M 60 pozycja 32 Jan Smolec z Wadowic miejsce 1367 w swojej kategorii wiekowej M 60 pozycja 50. W grupie naszych zawodników wystartował także Wojciech  Książek Wojciech z Ponikwi ale tuż po starcie spotkał go wielki dramat: po awarii roweru musiał się wycofać z wyścigu.

Przypomnijmy, że Tour de Pologne Amatorów to impreza towarzysząca Tour de Pologne UCI World Tour. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, a w inauguracyjnej edycji wystartowało około 700 uczestników. Dziś jest ich około 2500, dzięki czemu Tour de Pologne Amatorów stał się jednym z największych i najbardziej prestiżowym wyścigiem szosowym w Polsce. Daje on uczestnikom wyjątkową możliwość pokonania rundy królewskiego etapu Tour de Pologne Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska. Na tej samej trasie, tego samego dnia rywalizują najlepsi zawodowi kolarze świata.