Studia poszerzają horyzonty, uczą samodzielności i pozwalają rozwijać się zgodnie z zainteresowania
Drukuj
Studia a przedsiębiorczość. Jak rozwijać umiejętności przedsiębiorcze podczas studiów i jak założyć własną firmę?
artykuł sponsorowany

Studia poszerzają horyzonty, uczą samodzielności i pozwalają rozwijać się zgodnie z zainteresowaniami. Dają też możliwość zdobycia wszechstronnych kompetencji przydatnych na rynku pracy. Czas spędzony na uczelni to szansa kształcenia się pod okiem wybitnych fachowców, zbierania doświadczeń i poznawania ciekawych ludzi. Wiele młodych osób już podczas studiowania myśli poważnie o wystartowaniu z własnym biznesem. To nie tyle szukanie wyzwań, ile pragnienie realizacji pasji i wolności. Jeżeli chcesz nauczyć się, jak być przedsiębiorczym studentem, ten artykuł jest skierowany do Ciebie.

​W jaki sposób można rozwijać przedsiębiorczość w trakcie studiów?

Przedsiębiorczość to ważna cecha w dzisiejszych czasach. Jest bardzo przydatna w życiu niezależnie od tego, czym się zajmujemy. To właśnie ona – tuż obok innowacyjności i kreatywności – jest wymieniana jako najważniejsza siła napędowa gospodarki. Zdecydowanie warto być osobą przedsiębiorczą. Dzięki temu można zrobić karierę, osiągnąć sukces finansowy i wieść wygodne, szczęśliwe życie. Jak pozyskać tę umiejętność? Niektórzy twierdzą, że przedsiębiorcą trzeba się urodzić. Takie stwierdzenie jednak chyba nie do końca jest zgodne z prawdą. Przedsiębiorczość jest kompetencją, czyli swego rodzaju połączeniem wiedzy, umiejętności i postaw. A zatem można się jej nauczyć, podobnie jak np. logicznego myślenia, rozwiązywania konfliktów czy zarządzania czasem. We współczesnym świecie okresem nabywania wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych dla sukcesu zawodowego są studia. Już sam wybór kierunku może świadczyć o tym, że ktoś jest osobą przedsiębiorczą. Obecnie uczelnie oferują szereg nowoczesnych programów uczenia i rozwoju, które śmiało można nazwać mianem perspektywicznych i przyszłościowych. Do takich z pewnością należą studia na kierunkach Przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce, Rynki finansowe, Stosunki międzynarodowe czy też Innowacyjność produktu. Jeśli myślisz o studiach w kategorii solidnego fundamentu dla przyszłej kariery, być może zainteresują Cię kierunki prowadzone w obcych językach, np. Modern Business Management. Takie studia przekładają się na większe możliwości na rodzimym rynku pracy i otwierają drogę do kariery międzynarodowej. Aby pojąć zasady przedsiębiorczości i radzenia sobie w życiu warto wykorzystać czas studiów na kształtowanie własnych pomysłów. Warto zatrudniać się na staże i praktyki w firmach o ugruntowanej pozycji na rynku, podnosić znajomość języków obcych i brać udział w dodatkowych projektach. Poszukując własnej ścieżki do sukcesu, oprócz uczestnictwa w wykładach, warto też zaangażować się w inne sfery działalności uczelni, np. działać w kole naukowym albo samorządzie studenckim. Dzięki tym inicjatywom na pewno zdobędziesz doświadczenie i grono znajomych. Takie podejście z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

Biznes dla studenta, czyli jak założyć firmę

Osoby kreatywne i zdolne często decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Taki krok rozważają najczęściej studenci kształcący się na studiach drugiego stopnia, którzy chcieliby rozwijać w ten sposób swoją karierę. Założenie firmy jest dla nich doskonałym treningiem przedsiębiorczości. Prowadząc własny biznes, uczysz się zarządzania czasem, zasobami oraz finansami. Zupełnie inaczej patrzysz też na ekonomię: dostrzegasz wiele szans, ale też znasz zagrożenia. Jeśli chodzi o zasady rejestracji firmy studenta, nie różnią się one od zakładania działalności przez inne osoby. Student musi złożyć odpowiedni wniosek i dokonać rejestracji firmy w CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Trzeba też wybrać formę opodatkowania i załatwić kwestie związane ze składkami ZUS. A skąd wziąć pieniądze na biznes dla studenta? Na przykład z programów rządowych, samorządowych lub unijnych, w ramach których można otrzymać dofinansowanie.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Tokofobia – jak radzić sobie z lękiem przed porodem?

Uczenie maszynowe a sztuczna inteligencja - jak wpływają na świat gier

Najskuteczniejsze elektroniczne metody płatności w kasynach online

Ulgi dotyczące nowych technologii

Restauracja Dworek Mikołaj w Wadowicach szuka kucharza