Na przystani kajakowej w Łączanach znowu zwodowano słynny galar, zrekonstruowany tutaj kilka lat temu
W Łączanach zwodowano słynny galar

Na przystani kajakowej w Łączanach znowu zwodowano słynny galar, zrekonstruowany tutaj kilka lat temu przez grupę zapaleńców. W ten sposób otwarto XII Królewskie Flis na Wiśle.

Wisła w Brzeźnicy przypomniała o galarach w 2011 roku, kiedy to dokonano niebywałego odkrycia archeologicznego: wody rzeki odsłoniły fragmenty drewnianej konstrukcji galara: statku rzecznego do przewożenia ładunków używany tutaj od średniowiecza do połowy XX wieku. Władze gminy nie zmarnowały szansy. Bazując na odkryciu i czerpiąc z lokalnej historii stworzyły przemyślaną flisacką atrakcję turystyczną. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Malownicza Gmina w ramach realizacji wniosku "Budowa repliki wiślanego galara przeznaczonego do spływów turystycznych oraz wykonanie straganów na produkty lokalne" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej powstała replika galara, która stwarza innowacyjne możliwości wyróżnienia gminy.

Pierwsze wodowanie galara odbyło się w czerwcu 2014 roku. Tradycja jest kontynuowana: tegoroczny XII Królewskie Flis na Wiśle inaugurowano niedawno na przystani kajakowej w Łączanach  w ramach projektu "Polsko - Słowacki rok obrzędów i zwyczajów w cyklu wydarzeń kulturalno-turystycznych".

Uroczystości rozpoczęły się od opowieści szypra Jarosława Kałuży o Wiśle, galarach i flisakach. Fil otwarł Czesław Wójcik - najstarszy flisak z Łączan. Imprezę uświetnił koncert Orkiestry Dętej OSP z Tłuczani. Tak jak w ubiegłym roku nie zabrakło zuchów z 17 Gromady Zuchowej "Dzielne Lwy" z Brzeźnicy. W tym roku zaprosili do wspólnej zabawy 15 Gromadę Zuchową "Wodni Przyjaciele" z Woźnik i Choczni. Wśród zaproszonych gości była także grupa Słowaków z gminy Divina. W imprezie wzięli udział również mieszkańcy. Główną atrakcją były rejsy galarem z Łączan do Brzeźnicy, gdzie uczestnicy rejsu mogli oglądać wystawę poświęconą historii łączańskiego flisactwa. Na koniec był ciepły posiłek oraz ognisko.

Projekt realizowany jest przez Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Partnerem projektu jest Gmina Divina,  dofinansowany jest on zaś ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 na realizację mikroprojektu "Polsko-Słowacki rok obrzędów i zwyczajów w cyklu wydarzeń kulturalno-turystycznych".

(AS)
(zdjęcie, źródło: Urząd Gminy Brzeźnica)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.