W Jastrzębi, wiosce 3 wionków hucznie obchodzono nadejście wiosny: nie zabrakło Marzann, kwiatów z k
Tak powitali wiosnę w Jastrzębi

W Jastrzębi, wiosce 3 wionków hucznie obchodzono nadejście wiosny: nie zabrakło Marzann, kwiatów z krepiny, pokazu lotu modelu szybowca, dobrego jedzenia i wykładuo tradycji i obrzędowości.

W sobotę (22.03) w Jastrzębi odbyło się powitanie wiosny. Wydarzenie miało na celu przetestowanie oferty jaka powstała w ramach realizacji projektu współpracy "Wioski tematyczne pomysłem na innowacyjne produkty turystyki wiejskiej" realizowanego między innymi przez lokalną Grupę Działania Gościniec 4 żywiołów we współpracy z Wacławem Idziakiem, specjalistą w dziedzinie tworzenia wsi tematycznych w Polsce. W organizację wydarzenia włączyła się Szkoła Podstawowa w Jastrzębi, Sołectwo Jastrzębia oraz zaangażowani w tworzenie wsi tematycznej mieszkańcy. 

Jastrzębie można zatem od teraz nazywać "Wioską 3 wionków". Nazwę tę oparto na herbie jastrzębi nadanym przez cesarza Franciszka Józefa, na potencjale przyrodniczym (zioła i roślinność z których można wić wianki), a także charakterze społeczności Jastrzębi tj. pracowitości, zadziorności i jedności w działaniu.

Działania mieszkańców wsi okazały się bardzo twórcze: przybyło około 80 gości z bliższej i dalszej okolicy. Powitanie wiosny rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej w Jastrzębi Małgorzata Chyczyńska oraz historyk Zbigniew Lenik krótkim wykładem o tradycji i obrzędowości Jastrzębi.

Aby poczuć wiosnę, można było nauczyć się wykonywania wiosennych akcentów tj. kwiatów z krepiny. A aby odpowiednio pożegnać zimę wziąć udział w powstaniu dwóch orginalnych Marzann. W miedzy czasie panie ze szkoły Podstawowej przygotowały dla zebranych mnóstwo oryginalnych konkursów jak np. oddzielanie grochu od kaszy. Kiedy Marzanny i wiosenne kwiaty były gotowe można było wyruszono na poszukiwanie wiosny przygotowaną "Trasą 3 wionków", na której w 7 punktach postawiono tablice z fragmentami legendy powstania Jastrzębi opatrzonych ilustracjami Kazimierza Wiśniaka.

Na trasie przygotowano także moc atrakcji: w Koziej Dolince spalono Marzannę, a jej popioły wrzucono do pobliskiej rzeczki. Można było także zdegustowac ziołowe herbaty, zasiać zioła do doniczki i zabrać do własnego ogródeczka oraz wykonać i upiec podpłomyk na polowym ruszcie. Po przejściu pierwszego wianka ( Szkoła Podstawowa „na górze”, Lipka Zakochanych, Kozia Dolinka i Dwór w Jastrzębi) przyszedł czas na drugi wianek od Dworu aż za Pasiekę gdzie przygotowano dla spacerowiczy drożdżowe przysmaki a w lesie ukryty był gaik- symbol wiosny z zaszyfrowanym listem od "Pani Wiosny". Wracając do wsi odkryto cała legendę, kończącą się przy Starym Dębie wokół którego rozprzestrzenia się aromat czosnku niedźwiedziego- rzadko występującej rośliny, którą można spotkać w sprzyjającym klimacie Jastrzębi.

Ostatni wianek spaceru okazał się równie atrakcyjny co poprzednie, uczestnicy wzięli udział w odlotowym widowisku- pokazie lotu modelu szybowca zaprezentowanym przez Andrzeja Ciecieregę oraz pokazie dawnego warsztatu snycerskiego i szewskiego u Piotra Gnyli na Krzywoniówce gdzie leniuchy mogą poznac całą legende powstania Jastrzebi bez dalekich przepraw. Na koniec na zmęczonych spacerowiczów w Domu Kultury czekały  grochówka, swojski żurek i ciasto przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Dodatkowymi atrakcjami imprezy były stosika z niepowtarzalnymi produktami jastrząbskimi jak Wionki Jastrzabskie, żur na zakwasie, rękodzieło. Przygotowano również specjany Śpiewnik Jastrzabski z popularnymi piosenkami śpiewanymi przez mieszkańców oraz mapę Trasy 3 wionków.

 

(DW)
(zdjęcia: zbiory Zdzisława Kłobucha)

Zobacz również:
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Zastępcza wystawa zamknięta. Czekamy na otwarcie muzeum
Pistolet Ali Agcy w wadowickim muzeum
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Gołębie brudzą centrum miasta

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.