"Miejska kotłownia nie jest przyczyną smogu" - mówi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. O to, czym Te
Termowad nie jest przyczyną smogu. Tak twierdzi burmistrz Klinowski

"Miejska kotłownia nie jest przyczyną smogu" - mówi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. O to, czym Termowad pali w swoich piecach i jakie ilości węgla używa pytał niedawno poseł Kukiz'15 Józef Brynkus.

W związku ze zmianą pogody, polepszyła się nieco jakość powietrza w Wadowicach. Szału niestety nie ma, ale jak pokazują wyniki z ustawionej na wadowickim rynku stacji pomiarów, zanieczyszczenie pyłem zawieszonym PM10 od kilku godzin spada, w sobotę (4.02) rano już nawet do poziomu poniżej 50 µg/m3, czyli dopuszczalnego. W końcu da się oddychać. Jak długo? Pewnie do kolejnych mrozów...

Tymczasem sprawą smogu, głównie w związku z instalacją wadowickiego pyłomierza przez gminę i Krakowski Alarm Smogowy, coraz bardziej interesują się mieszkańcy miasta, wzrasta również poziom świadomości czym tak na prawdę jest smog i jakie zagrożenia ze sobą niesie. Byłoby dobrze, gdyby przełożyło się to m.in. na mniejsze spalanie szkodliwych substancji w piecach czy kominkach, lub pozostawienie samochodu pod domem i skorzystaniem z własnych nóg.

Sprawa smogu jest również często poruszana przez polityków. Poseł z Wadowic Józef Brynkus (Kukiz'15) kilka tygodni temu zapytał Termowad, czyli wadowicki zakład ciepłowniczy, czym pali w swoich piecach oraz jakiej ilości i jakości węgla używa. To mały przytyk do burmistrza Mateusza Klinowskiego, który za głównego sprawcę złego powietrza w naszym mieście uważa zlokalizowane w centrum piekarnie a także ostatnio Prawo i Sprawiedliwość i jej politykę związaną z węglem. Nie da się ukryć, że również mieszkańców obserwujący największy w mieście (aż 68 metrów!) dymiący komin ciepłowniczy spółki za stacją kolejową zastanawia ta kwestia.

Włodarz miasta w sobotę (4.02) odpowiedział na to pytanie na swoim blogu. Klinowski twierdzi, że utrzymujące się w gminie Wadowice zanieczyszczenie powietrza nie jest wynikiem działania Termowadu.

Smog w Wadowicach obejmuje całą gminę, a nie tylko okolice jednego komina. Jest też skorelowany z rytmem dobowym pracy i przebywania w domu mieszkańców, co ładnie pokazuje stacja pomiarowa umieszczona na rynku (na marginesie: zanieczyszczenie wyraźnie rośnie w momentach rozpalania kotłów przez trójkę „węglowych piekarzy — pisze Klinowski.

Burmistrz twierdzi, że jeszcze jako radny, po jego interwencjach spółka zainwestowała w modernizację kotłów i wydajne filtry spalin, w sumie wydano na to 6,7 mln zł i że spowodowało to, że ciepło dla Wadowic produkowane jest zgodnie z normami emisji (poziom zanieczyszczenia spadł o 40%). Jak mówi prezes spółki Wiesław Wróbel, jako paliwo kotłownia miejska wykorzystuje węgiel kamienny w postaci miału, którego parametry są odpowiednio dobrane do posiadanych kotłów, a spalanie kontrolowane.


(Marcin Guzik)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+19 #1 JJJ 2017-02-04 11:17
Skoro miał to wszystko jasne, nie trzeba wyjaśnień burmistrza.
Cytować
0 #2 Liz do Mati 2017-02-04 11:46
Dziękuję, panie Mati, żeś nam tak ładnie sprawę wyjaśnił :-)
Miał Termowad miał
i tak czytelnie się
przyznał :-)
Cytować
+19 #3 Gg 2017-02-04 11:59
Czyli miały i mulki to co jest najgorsze i najtańsze super poprostu :)
Cytować
+7 #4 super 2017-02-04 12:19
Węgiel kamienny w postaci miału, to mniej więcej to samo, co skały piaskowe w postaci piasku. Najczęściej występujące na plażach Bałtyku i sporadycznie w skalnych piaskownicach.
Cytować
-5 #5 Zbigniew Targosz. 2017-02-04 12:53
Kolejny raz burmistrz Klinowski pogrąża się w oparach absurdu. Termowad jest jednym z największych trucicieli w Wadowicach i spala nieekologiczny miał. Nawet kotły i filtry zamontowane za czasów Ewy Filipiak nie wyłapią większości zanieczyszczeń. Dym wydobywający się z komina Termowadu jest trujący. Zamiast bronić truciciela Klinowski powinien na serio walczyć ze smogiem bo ma ku temu siły i środki, a nie tracić czas i publiczną kasę na uprawianie propagandy. Fejsikiem Klinowski smogu nie zwalczy... Minęły dwa lata jego kadencji a smog jak był tak jest. Klinowski jest nieskuteczny i marnuje środki. Za dużo gadania za mało działania.

Publiczna kasa zamiast iść na etaty dla kolejnych urzędników w tym do wydziału propagandy Klinowskiego powinna iść np na dofinansowania wymiany kotłów w domach. Każdy nowy urzędniczy etat to kilka kilkanaście kotów wymienionych. Jeśli doliczyć do tego ponad milion zł na tzw promocję miasta to w rok możemy w poważny sposób poprawić jakość źródeł emisji spalin w prywatnych domach. Można też dofinansowywać termomodernizac ję. Zamiast na propagandę i urzędników priorytetem powinna być walka ze smogiem. Niestety Klinowski za wszelką cenę chce się utrzymać na stołku i wybrał propagandę. Dlatego teraz znów brnie w opary absurdu.

Mniej urzędników mniej smogu.
Cytować
-14 #6 gonzo 2017-02-04 13:28
a mnie już wali cały ten smog jak komu nie pasuje to won na syberie można minusować a propo ciekawe jak będzie w lecie ze smogiem co te oszołomy wtedy wymyślą czy już naprodukowali tyle katalizatorów do aut?
Cytować
+8 #7 Jack 2017-02-04 13:44
Lepiej zająć się komunikacją wyrzucić drogę krajową z miasta ,wybudować obwodnicę na Suchą bo w wakacje to się udusimy w korkach ,zostaje też sprawa śmieci tej sprawie też trzeba się przyglądać mnie osobiście nie podoba się ta podwyżka nie było innej alternatywy ?No còż jaki Pan taki Kram !
Cytować
+15 #8 Pepe 2017-02-04 18:58
żadne wymiany kotłów z węglowych na węglowe ;) nic nie dadzą. Sytuację zmienić może jedynie gaz. Musi być znacznie tańszy bo grubo przepłacamy. Wtedy i tylko wtedy sprawa się rozwiąże.
Cytować
+13 #9 Tysiące ton miału 2017-02-04 20:18
Ile tysięcy ton miału spala się w gminnej kotłowni?
Podobno 17 tys. ton miału, ale niach to Klinowski wyjaśni.
Cytować
+11 #10 nio 2017-02-04 21:32
Jeszcze tylko 21 miesięcy psucia gminy przez tego typa. A potem kopa na Marsa!
Cytować
0 #11 Kandydat na B. 2017-02-04 22:00
Cytuję nio:
Jeszcze tylko 21 miesięcy psucia gminy przez tego typa. A potem kopa na Marsa!

Moze na wiosne Referendum!!!?? ?
Cytować
+6 #12 Bolesław Kot 2017-02-05 08:22
Inowrocław miastem z najczystszym powietrzem. „Nie możemy płacić zdrowiem za głupotę”
Inowrocław jest numerem jeden, jeśli chodzi o czystość powietrza wśród 153 polskich miast ujętych w majowym badaniu Światowej Organizacji Zdrowia. Jak zauważył prezydent miasta Ryszard Brejza, jest to efekt działań długofalowych – przede wszystkim wsparcia finansowego przy wymianie pieców węglowych na piece gazowe, czy w podłączaniu do instalacji miejskiej.
Jak dodał, kosztuj to miasto około 150 tys. złotych rocznie. Zdaniem Brejzy, programy, które mają na celu walkę ze smogiem są bardzo potrzebne.
Sporo jeździłem po Polsce i jestem przerażony np. smogiem na Śląsku. Polska jest pod tym względem zróżnicowana. Są miejsca z krystalicznie czystym powietrzem, ale są też takie, skąd ludzie powinni być ewakuowani na 2–3 dni, gdy sytuacja staje się dramatyczna
— powiedział Brej za.
Zapytany o to, kto powinien starać się to zmieniać stwierdził, że jest to zadanie nie tylko dla samorządowców, ale także dla parlamentu i rządu. Jako przykład podał sposób walki z zanieczyszczo nym powietrzem w Niemczech i we Francji, gdzie ustawodawcy problem ze smogiem rozwiązywali w sposób centralny kilkadziesiąt lat temu, a efekty do dziś są zado walające.
Mówiąc o Inowrocławiu dodał, że poza dofinansowaniem , miasto walczy ze smogiem na wielu innych płaszczyznach. Połowa komunikacji miejskiej to pojazdy o napędzie ekologicznym i – jak zapewnia Brejza – na tym się nie kończy, ponieważ miasto chce zakupić kolejne pojazdy hybrydowe.
Zwrócił także uwagę na udział obwodnic w walce ze smogiem. Obwodnice pozwalają na wyprowadzani e ruchu poza granice miasta.
Miasto prowadzi również szereg inicjatyw edukacyjnych mających na celu przede wszystkim uświadamiać o szkodliwości spalania śmieci .
Zapytany, czy jest zadowolony z jakości powietrza, którym oddycha Inowrocław powiedział, że  tak.
Ostatnio, gdy smog zawisł nad niemal połową Polski, u nas zapylenie oscylowało co najwyżej w granicach średniej. I o żadnym smogu nie było mowy. Ale nie popadamy w samozachwyt. Tak naprawdę wcale nie jesteśmy zadowoleni z jakości naszego powietrza. Chcielibyśmy mieć jeszcze czystsze
— powiedział prezydent Inowrocławia.
wkt/onet.pl
Cytować
+4 #13 Bolesław Kot 2017-02-05 08:32
W skład spalin z węgla kamiennego wchodzą między innymi: metale ciężkie (np. kadm, rtęć, nikiel, chrom, ołów, ich tlenki i inne ich związki ), związki siarki, azotu (np. amoniak), dioksyny, benzopiren (silnie rakotwórczy) i inne węglowodory aromatyczne (również rakotwórcze) i inne groźne zanieczyszczeni a no i oczywiście jedynie dostrzegany w mediach pył.
Większość z wymienionych zanieczyszczeń występuje w postaci gazowej, a więc w ogóle nie wychwytywanych w eko piecach na węgiel.
Zamieszczane publikacje optują np. za lepszymi gatunkami węgla. O co to chodzi? Podajcie jeden przykład węgla , tzw. wyższego gatunku, który po spaleniu nie będzie emitował w/w zanieczyszczeń.
Bałamuci się teżspołeczeństw o jakoby opalanie gazem ziemnym było kosztowniejsze od kosztów opalania węglem. W jesieni zeszłego roku zainstalowałem piec gazowy z wykorzystaniem tzw ciepła kondensacji. Koszt zainstalowania był porównywalny z kosztami poniesionymi przez moich sąsiadów (którzy uwierzyli mediom a teraz pomstują) na zainstalowanie tzw eko pieców na tzw ekogroszek.
Koszt eksploatacji mojego pieca gazowego jest klarownie niższy od kosztów jakie ponoszą moi sąsiedzi. Zapraszam niedowiarków do mojego domu ( i domów sąsiadów) celem weryfikacji. Poczęstuję dobrą kawą.
Zwracam uwagę, że eko piece na węgiel zatrzymują do 90 % pyłów. Ostatnio w Wadowicach mieliśmy zapylenie przekroczone 20 krotnie. Gdybyśmy zainstalowali wyłącznie te tzw eko piece to i tak mielibyśmy zapylenie 2 razy wyższe od dopuszczalnego.
No i rzecz też bardzo istotna. Gaz ziemny sprzedawany jest po cenie zawyżonej bo państwo obciąża go wysokimi podatkami, tak jak wyroby alkoholowe, tytoniowe, paliwa silnikowe itd.
Państwo dopłaca do górnictwa 8 mld zł rocznie. Na ile podskoczyłaby cena węgla gdyby państwo przestało dotować górnictwo?
Mgr inż. chemik Bolesław Kot
Cytować
+7 #14 Do Tysiące ton miału 2017-02-05 15:25
Cytuję Tysiące ton miału:
Ile tysięcy ton miału spala się w gminnej kotłowni?
Podobno 17 tys. ton miału, ale niech to Klinowski wyjaśni.


Czy gminie wolno palić miałem?
To jakaś paranoja
Cytować
-12 #15 dert 2017-02-05 23:09
Smiechu Warte !!!!!
Burmistrz twierdzi, że jeszcze jako radny, po jego interwencjach spółka zainwestowała w modernizację kotłów i wydajne filtry spalin
jak radnym to po jego interwencji pojawiło się bardzo duzo koszy
Cytować
-2 #16 @dert 2017-02-06 00:00
I nie zapomnij trollu, że za wszystkim stoją ludzie-gady z mgławicy Oriona.
Cytować
-12 #17 Liz do dert 2017-02-06 00:01
Tak właśnie twierdził na zebraniu wiejskim w Gorzeniu Górnym. Słyszałam na własne uszy.
Znacznie gorzej wypadł kiedy powiedział mieszkańcom, że WPKiW nie zamierza podłączyć mieszkańców tej wioski do wodociągu. To było chyba gorsze od obłudnych twierdzeń w Wysokiej, gdzie zasłaniał się brakiem unijnych dotacji. Mieszkańców Gorzenia po prostu zbył.
Obecni na zebraniach ludzie na własne uszy słyszą co teraz opowiada Klinowski, bo kiedy był radnym obiecywał im przyłącza wodne.
Nie będę tego komentować, ale chcę abyście wiedzieli, że takie rzeczy mówi ludziom, którzy zwracają się do niego o pomoc.
Cytować
+15 #18 ruda spad 2017-02-06 02:09
Liz ty nie jesteś żadna liz tylko oszołom, któremu sie wydaje,że jest kimś, a jest nikim, liz i obywatel to największe szkodniki w gminie, które sie uważają za...opozycję :lol:
Idż biedna liz na W24 tam twoje miejsce
Cytować
0 #19 Obiecanki cacanki 2017-02-06 10:31
Cytuję Liz do dert:
Tak właśnie twierdził na zebraniu wiejskim w Gorzeniu Górnym. Słyszałam na własne uszy.
Znacznie gorzej wypadł kiedy powiedział mieszkańcom, że WPKiW nie zamierza podłączyć mieszkańców tej wioski do wodociągu. To było chyba gorsze od obłudnych twierdzeń w Wysokiej, gdzie zasłaniał się brakiem unijnych dotacji. Mieszkańców Gorzenia po prostu zbył.
Obecni na zebraniach ludzie na własne uszy słyszą co teraz opowiada Klinowski, bo kiedy był radnym obiecywał im przyłącza wodne.
Nie będę tego komentować, ale chcę abyście wiedzieli, że takie rzeczy mówi ludziom, którzy zwracają się do niego o pomoc.


Bzdury ludziom opowiadał, a lud głupi to kupił.

Miał być wodociąg i kanalizacja na Wysokiej i Stanisławiu, miały być tanie smieci, miała być praca dla młodych z Wadowić i co? Wielkie jajco.
Zatrudnił koleżanki z Kluczborka, z Jasła i gdzieś hen z Pomorza.
Jednego kolegę dał na wiceprezesa Eko, a drugiego do drugiego do promocji i propagandy na koszt podatników.
Cytować
-6 #20 kika 2017-02-06 11:31
Dlaczego nikt sie nie zainteresuje papiernia tam dopiero syfu idzie w komin
Cytować
-4 #21 dert 2017-02-06 18:32
Cytuję @dert:
I nie zapomnij trollu, że za wszystkim stoją ludzie-gady z mgławicy Oriona.

hahahah prawda w oczy kole i sama się obroni !!!!
Cytować
+6 #22 aqq 2017-02-06 19:06
Cytuję Zbigniew Targosz.:
Kolejny raz burmistrz Klinowski pogrąża się w oparach absurdu. Termowad jest jednym z największych trucicieli w Wadowicach i spala nieekologiczny miał. Nawet kotły i filtry zamontowane za czasów Ewy Filipiak nie wyłapią większości zanieczyszczeń. Dym wydobywający się z komina Termowadu jest trujący. Zamiast bronić truciciela Klinowski powinien na serio walczyć ze smogiem bo ma ku temu siły i środki, a nie tracić czas i publiczną kasę na uprawianie propagandy. Fejsikiem Klinowski smogu nie zwalczy... Minęły dwa lata jego kadencji a smog jak był tak jest. Klinowski jest nieskuteczny i marnuje środki. Za dużo gadania za mało działania.

Publiczna kasa zamiast iść na etaty dla kolejnych urzędników w tym do wydziału propagandy Klinowskiego powinna iść np na dofinansowania wymiany kotłów w domach. Każdy nowy urzędniczy etat to kilka kilkanaście kotów wymienionych. Jeśli doliczyć do tego ponad milion zł na tzw promocję miasta to w rok możemy w poważny sposób poprawić jakość źródeł emisji spalin w prywatnych domach. Można też dofinansowywać termomodernizację. Zamiast na propagandę i urzędników priorytetem powinna być walka ze smogiem. Niestety Klinowski za wszelką cenę chce się utrzymać na stołku i wybrał propagandę. Dlatego teraz znów brnie w opary absurdu.

Mniej urzędników mniej smogu.

''''''''''''''''''''''
Pańska wiedza o węglu poraża, w przeciwieństwie do Pańskiej inteligencji. Gdy się nie ma wiedzy na jakiś temat, to się milczy albo czeka na wypowiedź mądrzejszych od siebie. Miał to po prostu pokruszony węgiel, który może mieć również formę kostki, orzecha , groszku. Miałem palą wszystkie elektrociepłown ie i przemysłowe kotłownie. Zdecydowana większość z nich posiada zainstalowane filtry wyłapujące głównie lotne związki bywającej w węglu siarki, głównie SO2 Myli Pan muł z miałem.
Cytować
+7 #23 mąciciel 2017-02-07 02:22
Cytuję aqq:
Cytuję Zbigniew Targosz.:
Kolejny raz burmistrz Klinowski pogrąża się w oparach absurdu. Termowad jest jednym z największych trucicieli w Wadowicach i spala nieekologiczny miał. Nawet kotły i filtry zamontowane za czasów Ewy Filipiak nie wyłapią większości zanieczyszczeń. Dym wydobywający się z komina Termowadu jest truj.

''''''''''''''''''''''
Pańska wiedza o węglu poraża, w przeciwieństwie do Pańskiej inteligencji. Gdy się nie ma wiedzy na jakiś temat, to się milczy albo czeka na wypowiedź mądrzejszych od siebie. Miał to po prostu pokruszony węgiel, który może mieć również formę kostki, orzecha , groszku. Miałem palą wszystkie elektrociepłownie i przemysłowe kotłownie. Zdecydowana większość z nich posiada zainstalowane filtry wyłapujące głównie lotne związki bywającej w węglu siarki, głównie SO2 Myli Pan muł z miałem.

W/W nie zna się na niczym, to zwykły pieniacz, któremu chodzi o władzę, a nie o miasto. Dobitnie pokazał to przed wyborami jak został kilkudniowym reporterem :lol: z ramienia NS Jończyka, takie kłamstwa jakie zamieścił w swoim dwuodcinkowym wywiadzie z Lasą i Ponikłą o szpitalu cud miód dyskwalifikują tego obywatela doszczętnie, facet jest kłótliwy, niesympatyczny i żądny władzy...to taka odmiana męska ;-) OLI ŁASICY :lol:
Cytować
0 #24 reks 2017-02-12 21:19
Palacze to dopiero robia smog
Cytować