Jak podkreślał powiatowy lekarz weterynarii na zwołanym posiedzeniu Sztabu Kryzysowego, na terenie pow
Powiatowy lekarz weterynarii uspokaja: „ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi”

Jak podkreślał powiatowy lekarz weterynarii na zwołanym posiedzeniu Sztabu Kryzysowego, na terenie powiatu wadowickiego nie stwierdzono przypadku zachorowania na wirus ptasiej grypy. Nie jest też on groźny dla ludzi.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach, z związku z ukazaniem się rozporządzenia wojewody małopolskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu wadowickiego, w piątek (13.01) wicestarosta Andrzej Górecki na wniosek powiatowego lekarza weterynarii zwołał posiedzenie Sztabu Kryzysowego. Wzięły w nim udział służby powiatowe, inspekcje, przedstawiciele straże oraz przedstawiciele z gmin Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony, na terenie których występuje obszar zagrożenia.

Powiatowy lekarz weterynarii w Wadowicach Wojciech Wójcik omówił  dotychczasowe zrealizowane przedsięwzięcia na terenie powiatu wadowickiego wynikające z rozporządzenia wojewody. Jak podkreślał, wirus HPAI nie jest groźny dla ludzi.  Na dzisiaj (13.01) w wyniku przeprowadzonych kontroli przez służby weterynaryjne w gospodarstwach domowych w powiecie wadowickim nie stwierdzono przypadku zachorowania na wirus ptasiej grypy.

W czasie posiedzenia zwracano uwagę na przestrzeganie przez hodowców nakazów wynikających z zagrożenia ptasią grypą. Spotkanie zakończono przedstawieniem dalszych zadań do realizacji w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa tej choroby.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na terenie województwa małopolskiego potwierdzono pięć przypadków wysoko zjadliwej grypy ptaków HPAI: w gminie Książ Wieki (powiat miechowski), w miejscowości Czuszów (gmina Pałecznica, powiat proszowicki), w Dąbrowie Tarnowskiej (gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski) oraz w Krzywaczce (powiat myślenicki).

W tym ostatnim przypadku zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 286 sztuk drobiu różnego rodzaju gatunków. Służby weterynaryjne wdrożyły tam wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne. Sytuacja jest o tyle poważna, że Krzywaczka leży tuż przy granicy powiatu wadowickiego. Stąd część gospodarstw w Izdebniku w gminie Lanckorona, leżące w najbliższym sąsiedztwie, zostały  objęte kontrolą weterynaryjną.

Przeprowadzona został perlustracja, która polegała na sprawdzeniu przez komisję złożoną z lekarzy weterynarii, ile sztuk drobiu i różnego ptactwa hodowlanego jest w gospodarstwach na tym obszarze i w jakich warunkach są one trzymane, tzn. czy są zamknięte, bez dostępu do wszystkiego, co na zewnątrz. Dotyczy to także paszy i wody podawanej ptakom. We wtorek (10.01) na terenie Krzywaczki zostały położone dwie maty oraz tablice informujące o zagrożeniu. Strażacy ochotnicy będą trzy razy na dobę polewać maty specjalnym płynem.

(MG)
(zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.