Świeckie państwo zaczyna się od świeckiego samorządu – przekonywali podczas wtorkowej (26.03) konf
Drukuj
Kandydaci Lewicy do Sejmiku pod wadowicką bazyliką i pomnikiem papieża przekonywali, że samorząd powinien być świecki

Świeckie państwo zaczyna się od świeckiego samorządu – przekonywali podczas wtorkowej (26.03) konferencji prasowej w Wadowicach kandydatki i kandydaci partii Razem startujący do Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy KKW Lewica.

Dziś jako kandydatki i kandydaci startujący w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego będziemy mówić o rzeczach podstawowych i niekontrowersyjnych. Bo przecież Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jasno stwierdza w art. 25, że Kościoły i związki wyznaniowe są równouprawnione, a Władze publiczne zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych – mówiła Ewa Sładek, kandydatka z miejsca 10. w okręgu nr 3 (Kraków).

Iga Czepczyńska-Włodarczyk, „dwójka” na liście KKW Lewica w okręgu 4. (powiat wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański), podkreślała, że praktyka daleka jest od konstytucyjnie zagwarantowanych standardów świeckiego państwa, a w wielu aspektach życia brakuje świeckości, wskazując sytuacje w szpitalach, gdzie ze względów czysto religijnych, uniemożliwia się przeprowadzenie aborcji pacjentkom, które tego potrzebują. Według niej brakuje nam również świeckości w wydatkowaniu pieniędzy publicznych.

Kościół katolicki traktuje je jako swoją strefę wpływów, jako swoją przestrzeń do szerzenia poglądów religijnych, często poza lekcjami religii. Niejednokrotnie dyrektorzy i nauczyciele poddają się naciskom organizacji jasełek, rekolekcji, konkursów, wycieczek o charakterze religijnym, zapominając przy tym o uczniach i uczennicach o innym światopoglądzie, a także naruszając przy tym prawo, a w szczególności prawo oświatowe. Nagminne jest umieszczanie lekcji religii w środku planu zajęć, pomimo że zapis w rozporządzenie MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach zakazuje dyskryminacji nieuczestniczących w lekcjach religii w jakiejkolwiek formie. Liderka listy KKW Lewica w okręgu 4. wskazała konieczność wprowadzenia zmian  prawnych w celu zapewnienia każdemu i każdej równego traktowania w kontekście wolności sumienia i wyznania – mówiła Iga Czepczyńska-Włodarczyk.

Startujący z 5. miejsca w okręgu nr 4 Kacper Kościółek krytycznie odniósł się do praktyki części hierarchów, którzy chętnie przyjmują unijne dotacje i granty, a jednocześnie ciskają gromy na Unię Europejską. Kandydat poruszył również kwestię faworyzowania instytucji kościelnych w przetargach i konkursach organizowanych przez samorząd, która dotyka problemu przejrzystości i równości w dostępie do publicznych środków. Według niego, organizacje kościelne, podobnie jak inne podmioty, mają prawo ubiegać się o dotacje i uczestniczyć w przetargach, jednak, jak podkreślał, krytyka pojawia się gdy proces selekcji nie jest transparentny i budzi podejrzenia o faworyzowanie na tle religijnym.

Konrad Krupa, który o mandat radnego sejmiku województwa ubiega się z 9. miejsca w okręgu nr 4 podkreślał wartość rozdziału państwa od Kościoła i budowy prawdziwie świeckiego społeczeństwa – takiego, które szanuje nasze wspólne dziedzictwo, ale również otwiera przestrzeń na dialog, różnorodność i równość. Według niego stereotyp Polaka-katolika, choć wciąż żywy, nie odzwierciedla już w pełni dzisiejszego, wielowymiarowego oblicza Polski. Zrywanie z tym stereotypem nie oznacza rezygnacji z naszego dziedzictwa czy tożsamości, ale otwarcie się na nową erę tolerancji i wzajemnego szacunku. Jak podkreślał kandydat, świeckie państwo nie jest zaprzeczeniem religijności społeczeństwa, ale afirmacją jego pluralizmu, daje szansę na budowanie wspólnego domu, w którym każdy może czuć się bezpiecznie i szanowanie, niezależnie od swoich przekonań

Daria Gosek-Popiołek, posłanka partii Razem z Krakowa, podkreślała, że  ta kampania sejmikowa jest kampanią także o tym, jaki powinien być samorząd i jest też kampanią o tym, że świeckość jest jednym z ważnych fundamentów państwa prawa.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Dzień flagi. Warto wiedzieć, jak się z nią obchodzić

Z okazji 20 lat Polski w Unii, na rynku wybrzmiała "Oda do radości"

Biało-czerwone święto. Co przygotowano w Andrychowie, Kalwarii i Wadowicach?

Żona posła postawiona do pionu przez wójta Spytkowic

Były burmistrz uniewinniony za rzekomą samowolę budowlaną w parku