Radni Rady Miejskiej w Wadowicach przegłosowali nową nazwę Osiedla XX-lecia PRL, w związku z ustawą
Drukuj
Radni zagłosowali za zmianą nazwy Osiedla XX-lecia PRL

Radni Rady Miejskiej w Wadowicach przegłosowali nową nazwę Osiedla XX-lecia PRL, w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Na jaką?

W środę (19.07) radni Rady Miejskiej na sesji uchwalili nową nazwę Osiedla XX-lecia PRL. Jak już informowaliśmy, dużych zmian nie ma: będzie się ono teraz nazywać Osiedle XX-lecia Konstytucji RP. Za taką nazwą głosowało 14 radnych, przeciwko było 2, wstrzymało się od głosu 4 radnych.

Przypomnijmy, że w związku z ustawą sejmową z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, trzeba było zmienić nazwę tego wadowickiego osiedla, którą nadano 26 czerwca 1964 uchwałą ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej. Urząd Miejski w Wadowicach w tym celu przeprowadził konsultacje z mieszkańcami w formie pisemnej, poprzez formularz konsultacyjny zawierający propozycje nowych nazw do wyboru, jak również możliwość podania propozycji własnej nazwy.

Osób, które wzięły udział w konsultacjach nie było za dużo: oddano 70 głosów, z tego 1 był nieważny z powodu źle wypełnionego formularza. Większość formularzy zostało złożonych przez mieszkańców w Biurze Obsługi Mieszkańca wadowickiego magistratu. Podczas spotkania w ogródku konsultacyjnym które odbyło się 23 czerwca złożono 11 formularzy.

Magistrat miał kilka swoich propozycji: Osiedle XX-lecia Konstytucji RP (za tą nazwą zagłosowały 53 osoby), Osiedle Kolejowe (ze względu na położenie w pobliżu dworca i linii kolejowych, tu oddano 2 głosy), Osiedle Dworcowe (jak wyżej, 0 głosów), Osiedle Łęgowe (ze względu na dawny obszar zwany właśnie "Łęgowym, 1 głos", Osiedle Literatów Polskich (bliskie sąsiedztwo ulic Sienkiewicza, Żeromskiego a także innych wadowickich ulic noszących imię pisarzy: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, 0 głosów) a także Osiedle Mieczysława Kotlarczyka (zasłużonego dla miasta wadowiczanina, 0 głosów).

Mieszkańcy zaproponowali także własne propozycje nazw: Osiedle XX-lecia (5 głosów), Osiedle XX-lecia RP (6 głosów), Osiedle Dwudziestolecia (1 głos) oraz Osiedle Kazimierza Lichwiarskiego (1 głos).

Większość głosów mieszkańców biorących udział w konsultacjach opowiedziało się za zmianą nazwy Osiedla XX-lecia Polski Ludowej w Wadowicach właśnie na Osiedle XX-lecia Konstytucji RP.

Co ważne, zmiana nazwy osiedla nie wiąże się z kosztami wymiany dokumentów, ponieważ zgodnie z ustawą mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany takich dokumentów: wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę osiedla (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Jednocześnie zgodnie z ustawą, pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Większego problemu z wymianą tabliczek na blokach również nie będzie. Widnieje na nich nazwa Osiedle XX-lecia. Magistrat ma sukcesywnie je wymieniać na takie zawierającą pełną nazwę.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Wadowice uczciły 233-lecie podpisania Konstytucji 3 Maja

Dzień flagi. Warto wiedzieć, jak się z nią obchodzić

Z okazji 20 lat Polski w Unii, na rynku wybrzmiała "Oda do radości"

Biało-czerwone święto. Co przygotowano w Andrychowie, Kalwarii i Wadowicach?

Żona posła postawiona do pionu przez wójta Spytkowic