Zbliża się kolejna Noc Muzeów – ogólnopolska akcja w której muzea, galerie i instytucje kultury be
Noc Muzeów po raz szósty. Znamy program

Zbliża się kolejna Noc Muzeów – ogólnopolska akcja w której muzea, galerie i instytucje kultury bezpłatnie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym. Po raz szósty muzea z Wadowic i okolic włączają się w tą akcję. Znamy już program.

W sobotę (14.05) w godzinach od 18:00 do północy muzea i placówki kulturalne Ziemi Wadowickiej po raz kolejny, włączając się w ogólnopolską Noc Muzeów, zapraszają wszystkich chętnych do zwiedzenia swoich ekspozycji i uczestnictwa w licznie przygotowanych atrakcjach. W tym roku będzie można bezpłatnie zwiedzić: Muzeum Miejskie, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, Czytelnie Mieszańską Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, Izbę Regionalną Ziemi Andrychowskiej, Izbę Muzealną im. prof. Antoniego Krajewskiego w Lanckoronie, Muzeum – Dwór Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu w Stryszowie, Galerię Sztuki „Bałysówka” i Izbę Regionalną w Tomicach.

W  tym roku, w związku z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski, wydarzenia na które zaprasza Muzeum Miejskie związane będą z tą właśnie rocznicą. W ogrodzie na ul. Kościelnej zagości dwór piastowskiego księcia wraz z drużyną wojów a w nowej sali ekspozycyjnej Muzeum Miejskiego zaprezentowana będzie unikatowa ekspozycja poświęcona 50-leciu obchodów Millenium Sacrae Poloniae iTysiąclecia Państwa Polskiego. Ekspozycja pokaże jak na rodzimym, wadowickim  gruncie wyglądał konflikt Państwo - Kościół w związku z obchodami kościelnymi Tysiąclecia Chrztu i konkurencyjnymi świeckimi Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 roku. Ponadto można będzie do północy zwiedzać stałą wystawę -"Wadowice - miasto, w którym wszystko się zaczęło".

Program tegorocznej Nocy Muzeów w powiecie wadowickim:

ANDRYCHÓW:
Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej:
18.00-20.00 - „Plenerowe, urodzinowe zagadki” (gra miejska) - spacer po mieście, wykonywanie zdjęć, rozwiązywanie zagadek - przygotowania do 250 rocznicy lokacji miasta Andrychowa w 2017 r. (uczestnicy odbierają regulamin i drobne upominki w Izbie).
18.00-20.00 – „Wędrówki po planie miasta” (dla dzieci szkól podstawowych) - układanie na podłogowym banerze (planie) elementów związanych z zagadkami o Andrychowie.
18.00-23.00 - „250 pytań na 250 - lecie Andrychowa” – wspólne projektowanie gry planszowej.
18.00, 19.00, 20.00 - Zwiedzanie Izby z przewodnikiem.

LANCKORONA:
Izba Muzealna im. prof. Antoniego Krajewskiego:
Wystawa eksponatów z wykopalisk na terenie lanckorońskiego zamku oraz przedmiotów codziennego użytku i rękodzieła ludowego tutejszych mieszkańców, pochodzące z początku XX wieku. Część ekspozycji poświęcona jest konfederacji barskiej.
Ponadto spotkania tematyczne:
- Konfederacja barska w okolicy Lanckorony w świetle źródeł pisanych i materialnych.
- Ewolucja zabudowy okolicy Rynku lanckorońskiego pomiędzy XIV a XXI wiekiem.

STRYSZÓW:
Muzeum – Dwór Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu:
- „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX” - wystawa stała.
- „Warstwy pamięci – wspomnienia mieszkańców Dworu w Stryszowie na starych fotografiach” - wystawa czasowa.

TOMICE:
Galeria Sztuki „Bałysówka”:
Wystawa malarstwa i rzeźby „Piękno niedostrzegane” z okazji 150 - lecia istnienia chaty, w której zlokalizowana jest Galeria Sztuki „Bałysówka”. Urodziny Domu - 1866-2016. Dla dzieci możliwość malowania wspólnego „dzieła”, przedstawiającego „Bałysówkę” i twórczą pracę malarzy i rzeźbiarzy. Losowanie drobnych upominków dla wszystkich dzieci przygotowane przez artystów.

Izba Regionalna w Tomicach:
Izba mieści się w zrekonstruowanej 100 – letniej, wiejskiej chacie. Prezentowane są w niej zbiory dotyczące życia w regionie: stare meble, wyposażenie gospodarstwa domowego, maszyny do szycia, zegary, narzędzia rzemieślnicze i rolnicze, rzeźby, obrazy, książki i gazety.

WADOWICE:
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II:
Zwiedzanie Domu Rodzinnego Jana Pawła w godzinach od 19.00 do 23.00. Tego wieczoru, oprócz wystawy stałej, po raz pierwszy udostępniona zostanie zwiedzającym nowa wystawa - CIERPIENIE MA SENS - prezentująca pokój Jana Pawła II z Polikliniki Gemelli. Ekspozycję można będzie oglądać w odrestaurowanej sali Domu Katolickiego (Plac Jana Pawła II 1).

„Czytelnia Mieszczańska” – Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej:
Wystawa poplenerowa prac powstałych w wyniku VIII Powiatowego Pleneru im. F. Suknarowskiego oraz wystawa malarstwa współczesnego i historycznego.

Muzeum Miejskie:
-„1956 – 1966 Millenium kontra Tysiąclecie” o obchodach Millenium Sacrae Poloniae i Tysiąclecia Państwa Polskiego - wystawa czasowa.
- „Wadowice – miasto, w którym wszystko się zaczęło” - wystawa stała.
- Obozowisko rycerskie z czasów piastowskich w ogrodzie przy Muzeum Miejskim.
- Otwarte stanowiska warsztatowe robienia biżuterii na wzór średniowiecznej.


AKTUALIZACJA (ŚRODA, 11 MAJA 2016 10:66)

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.