Starostwo Powiatowe zaingurowało posiedzeniem konwentu prace nad Strategią Rozwoju Powiatu Wadowickiego
Starostwo rozpoczęło prace nas strategią powiatu

Starostwo Powiatowe zaingurowało posiedzeniem konwentu prace nad Strategią Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2015 – 2020. Wzięło w nim udział prawie 50 osób.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach, w środę (2.04) prawie 50 osób wzięło udział w pierwszym posiedzeniu Konwentu ds. opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2015 – 2020. Spotkanie oficjalnie zainaugurowało prace nad Strategią Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2015–2020.

O podjęciu działań związanych z opracowaniem nowego dokumentu strategicznego zadecydowała Rada Powiatu w Wadowicach, która 24 lutego 2014 r. podjęła uchwałę w tej sprawie. Władzom powiatowym zależało, aby w prace nad strategią włączyli się także mieszkańcy powiatu wadowickiego.

Na początku marca ogłoszono publiczny nabór członków Konwentu ds. Opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2015 – 2020. Do prac nad strategią zgłosili się m.in. przedsiębiorcy, nauczyciele, osoby reprezentujące stowarzyszenia i organizacje non-profit. W skład Konwentu weszli także przedstawiciele komórek organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach, jednostek organizacyjnych powiatu wadowickiego, a także powiatowych służb, inspekcji i straży.

Otwierając pierwsze posiedzenie konwentu, starosta Jacek Jończyk szczególne słowa podziękowania skierował właśnie do mieszkańców.

"Szczególnie serdecznie dziękuję mieszkańcom powiatu, którzy na ochotnika, w czynie społecznym zgłosili się do prac nad tym dokumentem. Oczywiście mogliśmy zlecić napisanie strategii firmie zewnętrznej, ale zadecydowaliśmy, że dokument zostanie napisany przez naszych pracowników przy Państwa wsparciu. Jestem przekonany, że każdy z nas dołoży swoją cegiełkę do tego, aby powstał czytelny, realistyczny i ambitny dokument" - mówił starosta wadowicki Jacek Jończyk.

Wicestarosta Marta Królik zachęcała wszystkich obecnych do aktywności, zgłaszania pomysłów i uwag. Podczas spotkania omówiono m.in. harmonogram dalszych prac nad strategią i zasady współpracy Konwentu. Uczestnicy zgłosili uwagi do propozycji obszarów tematycznych, zaproponowanych wstępnie przez Zespół Roboczy, który tworzą pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Dalsze prace nad strategią będą prowadzone w mniejszych grupach roboczych.

Pierwsza wersja dokumentu ma powstać do końca maja.

(AS)
(zdjęcie, żródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+10 #1 Bolesław Kot 2014-04-07 15:45
Przystąpienie do opracowania strategii powiatu na kilka miesięcy przed upływem kadencji Rady Powiatowej jest kompletnym nieporozumienie m i należy to traktować jako zwykłą manipulację przedwyborczą. Jest potrzebne opracowanie strategii , ale musi to zrobić na początku kadencji nowa Rada Powiatowa (we współpracy ze starostą) bo będzie ją też realizować.
Zatem pierwszym etapem opracowania strategii będzie sensowny wybór Rady Powiatowej.
Szanowni mieszkańcy powiatu wadowickiego. Funkcjonowanie samorządu nie może
zależeć od amatorów. Powiat Wadowice dysponuje poważnym budżetem corocznym . Decyzje o tym, na co i jak wydawać te pieniądze, muszą zależeć od fachowców.

Zadania własne powiatu

Powiat wykonuje zadania publiczne o charakterze ponad gminnym w zakresie:
1. Edukacja publiczna (ponadgimnazjalna)
2. Ochrona zdrowia ( np. szpitale ogólne)
3. Pomoc społeczna (np. powiatowe domy pomocy społecznej)
4. Polityka prorodzinna
5. Wspieranie osób niepełnosprawnych
6. Transport zbiorowy, drogi publiczne
7. Kultura i ochrona dóbr kultury
8. Kultura fizyczna i turystyka
9. Geodezja, kartografia, katastra
10. Gospodarka nieruchomościami
11. Administracja architektoniczno-budowlana
12. Gospodarka wodna
13. Ochrona środowiska i przyrody
14. Rolnictwo, leśnictwo, rybactwo śródlądowe
15. Porządek publiczny, bezpieczeństwo obywateli
16. Ochrona przeciwpowodzio wa, przeciwpożarowa
17. Przeciwdziałani e bezrobociu
18. Ochrona praw konsumenta
19. Utrzymanie powiatowych obiektów użyteczności i administracji
20. Obronność
21. Promocja powiatu
22. Współpraca z organizacjami pozarządowymi.


Typując kandydatów na radnych, spełniających oczekiwania co do funkcjonowania starostwa po wyborach w 2014 r. należy przede wszystkim mieć na uwadze w/w zadania własne powiatu. Proszę rozważać przydatność tych, których na radnych typujecie/wybie rzecie.


1. Rada Powiatowa powinna być organem ustawodawczym, a starosta i urząd
organem wykonawczym. Zatem wybierajcie na radnych fachowców a nie amatorów łasych na diety za służalczość.
2. Społeczeństwo powinno być uczciwie, na bieżąco informowane o tym, co
się dzieje w powiecie i urzędach podległych, i musi mieć możliwość
współuczestnictwa w decyzjach samorządu.
3. W radach muszą zasiadać osoby z predyspozycjami do podejmowania decyzji w tematach z zakresu zadań powiatu, co niesie ze sobą znaczną odpowiedzialnoś ć.
Wymagane są więc kompetencje radnych wynikające z ich wykształcenia, nabytego doświadczenia oraz osobistych osiągnięć. Stanowisko radnego nie może być wyłącznie przywilejem do pobierania diet za serwilizm i milczenie, ale musi
stać się dla radnego poważnym wyzwaniem i obowiązkiem wobec społeczności lokalnej.
4. Jedynym celem działalności rady musi być dobro powiatu i jego
mieszkańców. W związku z tym światopogląd radnych należy traktować
jako kwestię drugorzędną. Musi się on stać prywatną sprawą radnych,
nie może zakłócać funkcjonowania powiatu . Aktualnie mamy np. wręcz groteskowy
układ polityczny w UM i Radzie Miejskiej Wadowice.

Apeluje o rozważne typowanie kandydatur.
Oświadczam, że nie będę kandydował ani na radnego ani na żadną inną funkcję z wyboru.
Bolesław Kot
+7 #2 stare wraca 2014-04-07 21:42
Gdzie główny strateg kocicho? Czyżby opracowywał własną strategię? Odcina się? Cwanie się ustawia.
+1 #3 Bolesław Kot 2014-04-08 17:27
Rada powiatowa (RP) miała obowiązek opracować strategię na początku kadencji, w trakcie kadencji realizować ją a pod koniec kadencji, czyli teraz, rozliczyć się z realizacji. „ Po co jednak mieliby tak postąpić?” Musieliby trochę popracować a przecież lepiej udawać , że się pracuje. Przypomina mi to coś co wcześniej opisywałem odnośnie szpitala. Między kadencjami działo niewiele. Przed wyborami radni dostawali olśnienia, np. pan S, Kotarba i ogłaszali „walkę” o szpital a po wyborach znów nic ważkiego się nie działo.
Jak wykazała sonda tylko 11 % społeczeństwa Ziemi Wadowickiej jest zainteresowana ideologią gender a prawie połowa w ogóle nie wie co to jest gender. A mimo to RP odjęła jakżeż „ważną”uchwałę dot. gender. Czemu tak postąpiono. Ano jest to zakamuflowana kampania wyborcza. Będzie poparcie rad parafialnych i z ambon bo tak naprawdę radni mają w nosie wyborców. Liczą się diety. Wyborcy zmęczeni codziennymi obowiązkami nie mają już czasu i siły myśleć o gierkach nierobów. Mają instytucję, której ufają.... Do dziś nie rozumiem dlaczego ksiądz dziekan T. Kasperek ostrzegał społeczeństwo przed takimi jak ja podczas ostatniego referendum. Czy doczekam się kiedyś wyjaśnienia? Przekręty podczas rewitalizacji muzeum chowa się pod dywan. Młodzież ma „wspaniałe” wzorce do naśladowania.
Bolesław Kot

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.