"Z nurtem życia": to tytuł filmu Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia, który od czterech lat powstaje
Premiera filmu przyrodniczego ''Z nurtem życia'' przesunięta na wiosnę

"Z nurtem życia": to tytuł filmu Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia, który od czterech lat powstaje w Wadowicach. Premiera 52-minutowego przyrodniczego obrazu została przesunięta i odbędzie się w kwietniu 2017 roku na Światowe Dni Ziemi.

Wadowiczanie doskonale ich znają. Od wielu lat pod szyldem swojej firmy Tokksa, kręcą nietuzinkowe filmy i robią zdjęcia. W marcu tego roku Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś znowu zaskoczyli nas czymś nowym, informując publicznie, że na dnie przyszłego zbiornika w Świnnej Porębie przez ostatnie pięć lat spędzili ponad 200 godzin i nakręcili ponad 100 godzin materiału filmowego. Teraz powstaje z niego około 52 minutowy film przyrodniczy „Z nurtem życia”, w którym będziemy mogli zobaczyć ponad 80 gatunków zwierząt, które można spotkać nad Skawą.

Pomysł narodził się z połączenia zamiłowani do obcowania z dziką przyrodą oraz pasji do filmu i fotografii, które to od wielu już lat jest naszym głównym zajęciem — mówią nam Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś, autorzy obrazu.

Małopolska, nie posiada zbyt wielu filmów przyrodniczych, a w obiektywie wadowickich zapaleńców znalazł się tereny budowy zapory w Świnnej Porębie, po zalaniu którego powstanie jezioro. To obszar unikalny na skalę Polski, dlatego sama produkcja jest bardzo ciekawa. Oprócz aspektów typowo artystycznych, autorzy starają się mocno akcentować walory krajobrazowo-przyrodnicze, których w tym miejscu zdecydowanie nie brakuje. Powstaje dzieło przyrodnicze, które tak na prawdę w Polsce chyba jeszcze nie kręcił w ten sposób.

Generalnie w filmie stosowana jest technika RAW (cyfrowy odpowiednik negatywu z dużym zakresem tonalnym oraz brakiem kompresji stratnej, który później trzeba "wywołać"). Tej techniki używaliśmy między innymi przy naszej wcześniejszej realizacji filmu promocyjnego dla Wadowi "Wadowice, miejsce z natury ciekawe". Zapewnia ona wyjątkowe oddanie barw co miało dla nas kolosalne znacznie przy realizacji filmu. Dogrywane są dodatkowe sceny z planami szerokimi. Montaż jest niemal na ukończeniu ale to etap bardzo ważny którego nie można potraktować po macoszemu. Tutaj poświeciliśmy bardzo dużą czasu. Często zdarza sie że coś co wcześniej zmontowane i zatwierdzone ponownie zostaje przemontowane — wyjaśniają w rozmowie z nami autorzy.

Film jest też wyjątkowy z kilku względów. Jednym z nich jest chęć ukazania przepięknych walorów  krajobrazowo-przyrodniczych jakie tutaj się znajdują. Druga z nich to ogromna ilość gatunków zwierząt jaka zamieszkuje te tereny. O wyjątkowości tego miejsca stanowi także fakt, że za jakiś czas ta ogromna połać terenu znajdzie się bezpowrotnie pod wodą. Nic już nie będzie wyglądało jak wcześniej, a krajobraz zmieni się na zawsze. Stare siedliska zwierzą zastąpią nowe a i życie wielu ludzi ulegnie zmianie. Walor dokumentalno-historyczny o tym "jak kiedyś wyglądała dolina Skawy na terenie jeziora" jest zatem niezmiernie ciekawy i stanowi wartość edukacyjną dla przyszłych pokoleń. Poza tym jest to też doskonała reklama dla naszego regionu.

Wszystkie dźwięki przyrodnicze nagrywane są do obrazu osobnym specjalnym urządzeniem rejestrującym, dedykowanym do tego typu celów. Wszystko po to, aby jakość dźwięków była na najwyższym poziomie. Jak się dowiadujemy, autorzy nie mieli pojęcia jak czasochłonny jest ten etap. Muzykę do filmu skomponował Marek Kubik, to jedna z trzech najważniejszych elementów składowych filmy. Dla kompozytora było to nie lada wyzwanie, gdyż jest ona w części oparta na  instrumentach regionalnych takich jak dudy ale nie pozbawiona nowoczesnego brzmienia.

Premierę filmu pierwotnie zaplanowano na grudzień 2016 na ekranach kin sieci Helios w całej Polsce, jednak uległa ona zmianie i zbiegnie się ona ze Światowym Dniem Ziemi czyli 22 Kwietnia 2017.

Sam film jest na etapie postprodukcji. Mamy tak bogaty materiał zdjęciowy że ciężko wszystko upchnąć w 52 minutach i rozpatrujemy możliwość wydłużenia czasu filmu do ponad 60 minut. Jednak ten wariant to ostateczność — dodają autorzy.

Portal WadowiceOnline.pl jest jednym z patronów medialnych filmu. Więcej o produkcji tutaj: www.znurtemzycia.pl

 

Zobaczcie trailer filmu „Z nurtem życia”:

 

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia, wideo: Krzysztof Sarapata i Tomasza Kotaś)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.