Tradycja wystawiania przedstawień jasełkowych sięga XVII wieku. Również i stryszowski Teatr Młodych
Tajemnica Trzech Króli na deskach stryszowskiego teatru

Tradycja wystawiania przedstawień jasełkowych sięga XVII wieku. Również i stryszowski Teatr Młodych im. O. Rudolfa Warzechy, wpisał się  w tą piękną polską tradycję.

Mimo iż spektakl jasełkowy Tajemnica Trzech Króli nie jest adaptacją żadnego tekstu z minionych stuleci to wpisuje się w starą polską tradycję uświetniania okresu Bożego Narodzenia jasełkami.

Tym samym artyści ze stryszowskiego Teatr Młodych im. O. Rudolfa Warzechy domknęli rok pracy z hasłem „NIEwykorzenieni – wyrośli na Tradycji”,  który obejmował takie akcje jak: przygotowanie rekonstrukcji przebiegu wesela na wsi sprzed 50-ciu laty, spektaklu „Twój szczęśliwy numerek”, dotykającego problemu współczesnego obchodzenia się z tematyką nazistowskich obozów zagłady.

Teraz chcemy zaprezentować konkretne podejście do tajemnicy świąt Bożego Narodzenia – z punktu widzenia trzech mędrców ze wschodu, a wszystko to utrzymane w oparciu o elementy współczesne i barokowy przepych i ekspresję. Jak przed wiekami nasi dziadowie wyobrażali sobie przyjście Boga na świat, tak również i my, chcemy przybliżyć widzom Boże Narodzenie z perspektywy pierwszych pielgrzymów - informują artyści ze stryszowskiego Teatru Młodych im. O. Rudolfa Warzechy.

Jednocześnie za spektaklem kryje się zauważenie wezwania do zostania „czwartym królem” w codziennym życiu. To wezwanie nie jest tylko kierowane do katolików, bo przecież sami królowie nie byli chrześcijanami, ale do wszystkich, dla których poszukiwanie Dobra i Miłości jest najważniejszym celem życia.  

Spektakl z muzyką Bogdana Porębskiego, na podstawie scenariusza i reżyseria Mirosława Płonki. był wystawiany już kilkukrotnie w Stryszowie. Jest szansa, że w najbliższym czasie zobaczą go pensjonariusze jednego z Domów Pomocy Społecznej w powiecie wadowickim.

Obsada:
Kaspar – Filip Gnojek
Melchior – Adrian Studnicki
Baltazar – Włodzimierz Dudoń
Abimelek – Przemysław Okręglicki
Sługa Melchiora– Piotr Ryba
Uczeń – Wojtek Wróbel
Uczeń – Mateusz Zawiła
Uczeń – Asia Lasek
Maryja – Kinga Basik
Józef – Michał Studnicki
Biedroneczka – Bartłomiej Basik
Anioł 1 – Amelia Wójcik
Anioł 2 – Barbara Ryba
Anioł 3 – Justyna Wróbel
Anioł 4 – Julia Durys
Anioł 5 – Kamila Świątek
Anioł 6 – Magdalena Bucka
Anioł 7 – Eryk Baca
Anioł 8 – Martyna Zawiła
Archanioł Gabriel – Jan Klaczak
Herod – Paweł Żmija
Pani Mecenas/Bogactwo – Agnieszka Kozik
Pani Hetman/Duma – Barbara Leja
Herodiada/Miłość – Kinga Wróbel
Szatan – Dorota Płonka
Gizela/Wiedza – Sandra Żmija
Matka – Paulina Karelus
Synek/dziecko – Remigiusz Krynicki
Obgadywaczka – Monika Zajączkowska
Bartos – Filip Pindel
Mateus – Paweł Leśniak
Stasek – Tadeusz Szkut
Jontek – Robert Ryba
Kuba – Krzysztof Kozik

(PP)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 ddss3000 2016-01-13 07:37
Szkoda, że Nie ma inscenizacji pokazującej naszą Słowiańską tradycję. Pokazuje i kultywuje się tylko nie naszą tylko przybraną tradycję z Azji.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.