Ponad 96% Małopolan pozytywnie ocenia funkcjonowanie przedszkoli, do których uczęszczają ich dzieci.
Raport małopolskich przedszkoli. Co się okazało?

Ponad 96% Małopolan pozytywnie ocenia funkcjonowanie przedszkoli, do których uczęszczają ich dzieci. Niestety, pomimo dużego zapotrzebowania, dla najmłodszych wciąż brakuje miejsc w żłobkach i jest to też jedna z najczęstszych przyczyn niezadowolenia rodziców...

Tak wynika z najnowszego raportu Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego dotyczącego funkcjonowania instytucjonalnej opieki nad małymi dziećmi w regionie. Głównym założeniem przeprowadzonego badania było określenie jakie jest zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach i przedszkolach w poszczególnych miejscach regionu oraz analiza istniejącej oferty, elastyczności placówek w zakresie zaspakajania potrzeb dzieci i ich opiekunów np. poprzez wydłużanie godzin pracy, organizację zajęć dodatkowych oraz dostosowanie placówek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z badań obserwatorium wynika, że prawie 90% rodziców najmłodszych dzieci zajmuje się nimi nie biorąc pod uwagę opcji opieki instytucjonalnej. Niestety wiąże się to z przerwaniem kariery zawodowej. Jeśli już rodzice decydują się na oddanie malucha w ręce osoby obcej na czas kiedy są w pracy najczęściej jest to niania (32%) lub żłobek (30,5%), najrzadziej natomiast opiekun dzienny czy klub dziecięcy.

W całej Małopolsce do przedszkoli uczęszcza 121 300 dzieci. To aż 84,1% wszystkich maluchów w wieku od 3 do 5 lat. W zeszłym roku w regionie działało 2 175 placówek z czego 1 365 zlokalizowanych było na wsiach, a 810 w miastach. Przewaga obiektów na terenach wiejskich wynikała przede wszystkim ze zdecydowanie większej liczby oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Mimo to, wg. raportu najlepszą ofertę przedszkolakom mogły zaoferować placówki miejskie: w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Wieliczce i to właśnie w tych miastach na przestrzeni ostatnich 5 lat przybyło ich najwięcej.

Dostępność przedszkoli jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych gminach. Największa liczba dzieci na jedno miejsce w przedszkolu przypadła w 2016 roku w gminie Gródek nad Dunajcem (15,9), ale jest to też gmina, która dysponuje najmniejszą liczbą miejsc przedszkolnych – zaledwie 22. Inne gminy z niewielką liczbą miejsc to Radziemice (25), Koszyce (25) i Biały Dunajec (40). Na drugim biegunie znajdują się gminy, w których nie wszystkie miejsca w przedszkolach są wykorzystane: Bukowno oraz Bolesław pow. olkuski (0,7 dziecka na jedno miejsce). Wśród rodziców, którzy sami opiekują się dzieckiem niespełna połowa w ogóle nie jest zainteresowana skorzystaniem z przedszkola.  

Opiekunowie dzieci chodzących do przedszkoli bardzo wysoko oceniają kwalifikacje pracowników, wyposażenie placówek, wyżywienie, ofertę zajęć oraz godziny otwarcia przedszkoli. Nieco mniej podoba się rodzicom (9% niezadowolonych) kwestia liczby dzieci, którzy przypadają na 1 pracownika.

Niestety sytuacja nie jest tak dobra biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach. Choć w Małopolsce w 2016 roku działało aż 195 żłobków i 45 klubów dziecięcych, które łącznie oferowały 7 799 miejsc z raportu obserwatorium jasno wynika, że w całym regionie w stosunku do zgłoszonych potrzeb brakuje aż 2,5 tys. miejsc. Najwięcej bo aż 2 tys. dzieci zostaje bez żłobka w samym tylko Krakowie, nie zmienia tego nawet fakt, że w stolicy regionu placówek jest najwięcej. Kolejne pod względem liczby miejsc są Tarnów, Nowy Sącz, Limanowa, Wieliczka, Chrzanów, Olkusz oraz Myślenice. Poza żłobkami i klubami dziecięcymi opiekę nad dziećmi można zorganizować także poprzez zatrudnienie opiekuna dziennego. Taka forma nie jest jednak w Małopolsce popularna – w skali całego województwa pracowało zaledwie 47 opiekunów dziennych, którzy mieli pod opieką 115 dzieci.

W ramach badania stworzono także ranking gmin dotyczący aktualnej i prognozowanej sytuacji w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 oraz wychowania przedszkolnego. Uwzględniono w nim takie dane jak dostępna oferta, zapotrzebowanie na miejsca w placówkach oraz sytuacja demograficzna gminy. Jak podają dane sytuacja w zakresie przedszkoli w większości gminach Małopolski jest pozytywna. Ocenę „bardzo dobrą” otrzymało 13 gmin z Mędrzechowem, Mucharzem, Liszkami, Pałecznicą i Zabierzowem na czele. Umiarkowanie dobrze oceniono – 68 gmin, dobrze – 46, a umiarkowanie źle 42 gminy. Natomiast w przypadku 13 gmin stwierdzono, że sytuacja jest zła.

W zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 zaledwie jedna gmina otrzymała ocenę „bardzo dobrą” – jest to Radgoszcz. Kolejne 4 gminy (Raciechowice, Limanowa, Sucha Beskidzka, Żegocina) – ocenę dobrą. Sytuację blisko połowy gmin Małopolski oceniono jako umiarkowanie złą, natomiast w blisko 1/3 gmin (60) – jako złą, a w 15 gminach – jako bardzo złą.

(AS)
(źródło, zdjęcie: Biuro Prasowe UMWM)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.