W podstawówce w Ponikwi zainicjowany został nietypowy program zajęć "Mały Artysta". Powstał z myśl
Mali artyści przy sztalugach

W podstawówce w Ponikwi zainicjowany został nietypowy program zajęć "Mały Artysta". Powstał z myślą o uczniach pierwszego etapu nauczania dla dzieci, które czerpią zadowolenie z faktu tworzenia prac plastycznych.

W Szkole Podstawowej w Ponikwi zainicjonowany został ciekawy pomysł na nietypowe realizowanie edukacji plastycznej. Program zajęć plastycznych, nazwanych „Mały Artysta” powstał z myślą o uczniach pierwszego etapu nauczania, a inspiracją do jego stworzenia był fakt, iż dzieci w wieku 6 – 10 lat szczególnie  wykazują zainteresowania tą dziedziną aktywności i czerpią zadowolenie z faktu tworzenia prac plastycznych.

Założeniem programu jest prowadzenie zajęć w oparciu o aktywność dzieci. Uczniowie ze swoją naturalną ciekawości i chęcią eksperymentowania zapoznawani będą z kolejnymi technikami, pojęciami i materiałami. Program, zakłada dostarczenie uczniom pewnej, określonej wiedzy na temat zasad komponowania prac plastycznych, możliwości wyrazu niektórych środków, ale umożliwia też indywidualny, spontaniczny proces tworzenia. Przewidywane są wystawy prac, swego rodzaju wernisaże, na które będą zaproszenia rodzice. Program dostosowany jest do wieku uczestników i jest tworzony zgodnie z podstawą programową dla klas I – III. Spotkania z cyklu „Mały Artysta” odbywają się raz na dwa tygodnie i trwają po 90 minut.

Na zajęciach nie ograniczamy się tylko do tworzenie prac plastycznych, bowiem każdy cykl rozpoczyna ciekawa inspiracja z zakresu innych edukacji ukazująca ich wzajemne zależności – podczas który uczniowie poznają np. rodzaje i rolę wiatru, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, budowę i ciekawostki związane z narządem wzroku czy umiejętności uzyskiwania barw pochodnych – mówi prowadząca zajęcia Joanna Łasak.

Spotkania, które już się odbyły ukazują, jak wspaniale realizowane są zamierzone w programie cele, tj. stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka, usprawnianie manualne; pogłębianie i usprawnianie percepcji wzrokowej „oko-ręka-mózg”; rozwijanie aktywności indywidualnej i zainteresowań; ćwiczenie kreatywnego myślenia; rozbudzanie ekspresji twórczej ucznia; wyrabianie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć w formie prac plastycznych; rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna w wytworach kultury i czerpania przyjemności z bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki oraz, co ważne -włączanie rodziców w wydarzenia mające miejsce w szkole.

Nazwa programu „Mały Artysta”  zobowiązuje, dlatego też uczniowie na zajęciach zakładają za duże jasne koszule, korzystają z palet malarskich, przytwierdzają imienne plakietki z przepięknym, kolorowym logo.. a  dla każdego ucznia została wykonana drewniana sztaluga malarska!

Ale to nie wszystko, bo pomysły pojawiają się jeden za drugim. Trwają przygotowania do wyposażenia artystów w berety, które dodadzą uroku naszym podopiecznym. W najbliższym czasie planujemy swoisty wernisaż, czyli wystawę, podczas której uczniowie będą mogli zaprezentować swoje dotychczasowe prace rodzicom i bliskim. W tym dniu, uczniowie otrzymają od pana dyrektora Marka Pelczara, gotowe już,  specjalnie zaprojektowane indeksy, w których to będą otrzymywać wpisy, będące zaliczeniem z każdych zajęć. Dodatkowym atutem indeksów będą umieszczane w nich kolorowe naklejki motywujące.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Artur04 2015-11-10 12:07
Dobry rozwój na świeżym powietrzu :)

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.