Z okazji 250-lecia lokacji w Andrychowie miasto przygotowało wyjątkowe wydarzenia kulturalne pod hasłe
Kulturalne uczty z okazji 250-lecia Andrychowa. Zobaczcie kto wystapi!

Z okazji 250-lecia lokacji w Andrychowie miasto przygotowało wyjątkowe wydarzenia kulturalne pod hasłem "Kierunek Andrychów". Wystąpią na nich największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Zobaczcie, kogo będzie można zobaczyć i usłyszeć.

Obchody 250 lecia Andrychowa pod hasłem "Kierunek Andrychów" to przede wszystkim zwrócenie uwagi samych mieszkańców na historię regionu, walory krajobrazowe oraz dbałość o tworzenie pozytywnych i trwałych relacji między mieszkańcami. Jubileusz ten jest także doskonałą okazją do dyskusji nad tożsamością lokalną, integracji międzypokoleniowej i wymiany międzykulturowej. Organizatorzy, czyli Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, chcą, by miasto stało się miastem historii i kultury, kształtowanym z pasją przez samych mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

W sierpniu przygotowano kameralne koncerty jubileuszowe pod hasłem "Krosna kultury": to cykl wydarzeń w formie otwartej, adresowanych do mieszkańców ale i do turystów, które odbywać się będą w andrychowskim Parku Miejskim, na tarasie Pałacu Bobrowskich.

W sobotę 5 sierpnia o godzinie 20:00 odbędzie się recital Grzegorza Turnaua "Wieczór sowich piosenek". Dodatkową atrakcją będą stoiska gastronomiczne od godziny 19:00. To spotkanie dwóch kolegów – Grzegorza Turnaua i Jacka Królika, z których jeden nie umie grać na gitarze, a drugi na fortepianie. Po drugie – wieczór składa się z piosenek „sowich” (co sugeruje mądrość, ale i drapieżność), a więc nie tylko „swoich” (zamiana dwóch liter otwiera pole do wielu cytatów). W programie są więc utwory z tekstami w co najmniej dwóch językach, niektóre dwa razy bardziej znane od innych. Po trzecie – obaj panowie dwoją się (a nawet troją), by zatuszować brak innych instrumentów i to przez blisko dwie godziny. Na widowni mile widziane są pary (wiele wątków erotycznych), zaś widzowie indywidualni mogą czuć się podwójnie zaproszeni. W programie, poza utworami z repertuaru Grzegorza Turnaua, usłyszymy piosenki m.in. takich wykonawców jak Billy Joel, Marek Grechuta, John Lennon i Starsi Panowie.

W sobotę 12 sierpnia o godzinie 20:00 odbędzie się koncert Hanny Banaszak z zespołem. Hanna Banaszak to piosenkarka jazzowa i estradowa. Zadebiutowała w 1976 roku w konkursie „Młode Talenty” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Karierę rozpoczęła właściwie w latach 80. Współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar. Jest autorką tomiku wierszy pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy, wydanego nakładem Oficyny Konfraterni Poetów w Krakowie. Jest członkiem stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach.

W sobotę 19 sierpnia o godzinie 20:00 miłośników poezji czeka recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza "Piosenki, z których się żyje". Alicja Majewska od 1971 roku śpiewała w zespole Partita. W 1974 roku rozpoczęła karierę solową – w tym właśnie roku zaprezentowała się szerszej publiczności w programie telewizyjnym złożonym z piosenek Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” i dzięki temu występowi została zauważona przez środowisko, a także przez Mariusza Waltera, który zaproponował jej przygotowanie programu w stylistyce retro dla Studia 2. Do 1977 roku była związana z Teatrem na Targówku w Warszawie. Na lekcje śpiewu uczęszczała do prof. Olgi Łady. Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wylansowała szereg przebojów, m.in.: „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”. Wielokrotnie nagradzana na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W sobotę 26 sierpnia o godzinie 20:00 odbędzie się koncert czterech tenorów: Tenors BEL’CANTO – World Hits – Największe światowe przeboje – 10 lat zespołu! Kwartet Tenorów BEL’CANTO stanowi wspaniałą propozycję dla wszystkich miłośników klasyki nie tylko operowej, do jakiej przyzwyczaili nas: Pavarotti, Domingo, Carreras, Bocelli, czy zespół Il Divo. Członkowie kwartetu są obdarzeni naturalnym, pięknie brzmiącym głosem. W programie koncertu widzowie usłyszą największe przeboje muzyki klasycznej i filmowej w specjalnie przygotowanej aranżacji.

Najważniejszym punktem programu obchodów 250-lecia lokacji Andrychowa będzie koncert galowy w sobotę 2 września, który odbędzie się na Stadionie AKS Beskid od godziny 19:00. Wystąpią na nim Stanisława Celińska, Kasia Kowalska, Monika Kuszyńska, Krzysztof Cugowski, Marek Piekarczyk, Stanisław Soyka, Stachursky

Wystąpi także Lwowska Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Filharmonii Lwowskiej Gloria z dyrygentem  Volodymirem Syvohipem. Zaprezentowane także będzie widowisko "Andrychów – dzieje tkane nutami" – historia i rozwój Andrychowa przedstawione za pomocą innowacyjnego pokazu łączącego światło, dźwięk i słowo z wizualizacją i scenografią Marka Grabowskiego, muzyką Macieja Muraszki i słowami Michała Rusinka, które odczyta Paweł Królikowski. Dodatkową atrakcją będa punkty gastronomiczne. Wstęp wolny!

Dzień później, w niedzielę 3 września w tym samym miejscu odbędzie się koncert podczas którego wystąpią m.in. lokalne kapele – Andrychowska Kapela Wujka Jaśka, zespoły – Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów, Miejska Orkiestra Dęta Andricpol oraz goście. Gwiazdami wieczoru będą Czarno-Czarni oraz Big Cyc. Koncert poprowadzi Krzysztof Skiba. Ponadto w przerwach wystąpi Rewia Dziecięco-Młodzieżowa DINO – występy z okazji 25-lecia zespołu. Dodatkowe atrakcje to stoiska gastronomiczne, dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci.

Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy, w przypadku koncertów w Parku Miejskim ilość miejsc jest ograniczona, liczy się więc rezerwacja. Portal WadowiceOnline.pl jest jednym z partonów medialnych wydarzenia.

 

(MG)
(zdjęcie: Szymon Góralczyk)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.