Starostwo Powiatowe w Wadowicach po prawie  7 latach w końcu sprzedało budynek byłego schroniska mło
Starostwo w końcu sprzedało schronisko w Lanckoronie

Starostwo Powiatowe w Wadowicach po prawie  7 latach w końcu sprzedało budynek byłego schroniska młodzieżowego w Lanckoronie. Kupił je prywatny nabywca za 375 tysięcy złotych.

Po prawie 7 latach budynek byłego schroniska młodzieżowego w Lanckoronie, własność powiatu wadowickiego,  zostało sprzedane.  Do przetargu tą nieruchomość wystawił jeszcze podczas swojej kadencji były starosta wadowicki Jacek Jończyk (któremu przez 4 lata kadencji nie udało się spieniężyć budynku). Od wystawienia na sprzedaż odbyło się 15 przetargów, wszystkie nierozstrzygnięte. Dopiero w 2017 roku obecnemu Zarządowi Powiatu udało się sfinalizować transakcję, a powiat uzyskał dodatkowe środki.

Co ciekawe, przez cały czas o pozyskanie niszczejącego budynku zabiegał wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, który próbował negocjować warunki wykupu schroniska, wysyłając dziesiątki pism o przekazanie gminie tej nieruchomości.  W tej kwestii wypowiadali się również radni powiatowi z terenu Lanckorony Jerzy Sikora, który wspierał wójta w działaniach i Zbigniew Fraś, który przedstawiał podczas spotkań z mieszkańcami wizję Powiatowego Centrum Konferencyjnego w tym budynku. Ostatecznie jednak zagłosował za sprzedażą w prywatne ręce nieruchomości.

Niektórzy mieszkańcy miejscowości są zdziwieni tą sytuacją, bo uważają, że to historyczne dla Lanckorony miejsce. Budowano je całymi rodzinami, służył lokalnej społeczności i po tym wszystkim znalazł się w rękach powiatu a teraz został sprzedany. Wójt nie ukrywa, że miał wobec schroniska pewne plany. Oczywiście na miarę możliwości budżetowych gminy...

Przypomnijmy, że budynek byłego schroniska młodzieżowego w Lanckoronie położony jest kilkadziesiąt metrów od jej zabytkowego rynku. Ma powierzchnię 310.00 m2, kubaturę 3353 m3 oraz powierzchnię użytkową 544.80 m2. Jest trzykondygnacyjny, murowany z kamienia łamanego i cegły, posiada dach dwuspadowy kryty blachą, schody obłożone płytkami ceramicznymi, stolarkę okienną PCV, stolarkę drzwiową wewnętrzną i zewnętrzną – płyty pełne. Wyposażony jest w instalację wodną, kanalizacyjną do szamba, energetyczną, oświetleniową, odgromową i centralnego ogrzewania (kotłownia lokalna w budynku). W budynku znajduje się 18 pomieszczeń. Część niezabudowaną nieruchomości stanowi skwer zieleni, parking oraz chodnik.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Piotr13021991 2017-06-13 15:34
Najlepiej sprzedać wszystko.
Tak jak były prezes nie istniejącego już PKS-u Wadowice pan Sobieszczyk sprzedał stację paliw. To tak samo jak by ktoś sprzedał studnię od domu bo mu w tym momencie jest nie potrzebna a za tydzień przypomni sobie, że jednak jest potrzebna i teraz już musi od sąsiada kupować wodę!

Nie lepiej było wyremontować na koszt gminy ten budynek i wynająć pod działalność publiczną itp itd ?
Cytować
+3 #2 znajomy 2017-06-13 17:09
Piotrek, skończyłeś już 26 lat, a piszesz takie głupoty 8)
Schroniskiem nikt wcześniej nie był zainteresowany (za drogie), a na jego utrzymanie przez tyle lat starostwo wydało więcej, niż uzyskało ze sprzedaży.
Miało dalej generować straty?
Z jakiej okazji gmina miałaby remontować ten budynek, skoro należał do starostwa?
Poza tym, budynek kupili ludzie o lanckorońskich korzeniach, więc nie do końca poszedł w obce ręce.
Cytować
+3 #3 łopata 2017-06-13 17:14
Szanowna Redakcjo, skąd czerpiecie takie prehistoryczne newsy? :lol:
Schronisko zostało sprzedane ponad trzy miesiące temu - 2 marca za kwotę 370, a nie 375 tys. zł.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.