Szumnie "otwarte" w blasku fleszy przez polityków Prawa i Sprawiedliwości Centrum Zdrowia Psychicznego
Drukuj
"Otwarte" przez polityków PiS Centrum Zdrowia Psychicznego w końcu działa

Szumnie "otwarte" w blasku fleszy przez polityków Prawa i Sprawiedliwości Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie w końcu działa. Jego celem jest zapewnienie kompleksowej i łatwo dostępnej pomocy osobom z problemami zdrowia psychicznego.

19 lutego  uroczyście "otwarto" Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie znajdujące się Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie.  W wydarzeniu wzięli udział głównie politycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. poseł Filip Kaczyński, marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa oraz radni województwa Danuta Kawa i Rafał Stuglik. Część z nich kandyduje w niedzielnych (7.04) wyborach samorządowych więc ogłaszanie sukcesów i zapewnianie o skuteczności im się przydało.

Politycy PiS ogrzali się w blasku fleszy, ale impreza zakończyła się falstartem: pacjencji, którzy chcieli skorzystać z placówki, całowali klamkę. Nie przyjmowała ona pacjentów, bo... nie miała zapewnionego finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mówiło się nawet  o tym, że będzie to możliwe dopiero w 2025 roku. O sprawie napisały lokalne media, pochwyciły je też ogólnopolskie i chyba to było powodem, że NFZ zdecydował się szybko załatwić sprawę.

Od początku kwietnia dzieci i młodzież mogą w końcu skorzystać ze wsparcia specjalistów Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Jest to 16 ośrodek II poziomu referencyjnego opieki w Małopolsce. W CZP w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci realizowana jest opieka ambulatoryjna przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. Co ważne, do poradni zdrowia psychicznego w zakresie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży nie jest wymagane skierowanie.

Centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenia do badań EEG i urządzenia sensoryczne. To pozwoli na kompleksową diagnozę i leczenie problemów zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Placówka będzie mogła pomóc około 40 pacjentom dziennie, co znacząco zwiększy dostępność do opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w naszym regionie. To jednocześnie ważny krok w kierunku poprawy opieki psychiatrycznej w Polsce oraz minimalizacji negatywnych następstw pandemii COVID-19, która spowodowała wzrost zaburzeń lękowych i depresyjnych w społeczeństwie, również wśród dzieci i młodzieży.

Inwestycja została zrealizowana w latach 2022-2023. Jej całkowity koszt to 3,4 miliona złotych, z czego 2,8 miliona pochodzi z Funduszy Europejskich, 600 tysięcy z budżetu województwa, a blisko 40 tysięcy to środki własne szpitala.

Przypomnijmy, że w przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z trudnościami psychicznymi, model opieki jest podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. Taki podział pozwala rozpocząć leczenie na jak najwcześniejszym etapie rozwoju zaburzeń, zanim niezbędna stanie się farmakoterapia czy pobyt w szpitalu i dostosować wsparcie do chorego. W ramach każdego poziomu placówki udzielają bowiem pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.

Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Można się do nich zgłosić bez skierowania, a oferowane wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Jeśli młody człowiek wymaga także konsultacji lekarzy psychiatrów, zapewniają je lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Ostatni trzeci poziom opieki jest przeznaczony dla tych najciężej chorych, w przypadku których jest niezbędny całodobowy pobyt w szpitalu.

Łącznie w Małopolsce za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiadają 54 placówki. 36 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – co najmniej jeden w każdym powiecie, 16 to centra zdrowia psychicznego.

Na III poziomie referencyjnym pomocy udzielają trzy lecznice, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Szpital Kliniczny im. dra J. Babińskiego w Krakowie.

Analiza NFZ pokazuje, że w 2023 roku z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej skorzystało ponad 31 tysięcy dzieci. Ponad 15 tysięcy przyjęto w centrach zdrowia psychicznego, a 1,4 tysiąca na oddziałach stacjonarnych w szpitalach.

Kontakt do centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Andrychowie: Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie: Andrychów, ul. Jarosława Dąbrowskiego 19, telefon: 33 875 75 58.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Goprowcy zapraszają mieszkańców na Leskowiec na dyżur otwarty

Na majówkę otwarto koronę zapory dla zwiedzających

Samochody Google fotografują naszą okolicę

Nad Jeziorem Mucharskim szykują się na sezon

Nowa linia A40 wydłużona